Октомври стартира с повишения за азиатските индекси
Борсовите индекси в азиатско-тихоокеанския регион стартираха първата търговска сесия за октомври с повишения. Инвеститорите бяха повлияни от позитивните настроения на Уолстрийт, където водещите индекси също изпратиха третото тримесечие "на зелено".
Късно снощи широкият S&P 500 затвори с ръст от половин процент, с което общото му повишение за последните три месеца достигна 1.2 на сто. Най-силни бяха покупките на акции от технологичния сектор.
В понеделник производителят на мобилни устройства Apple повиши пазарната си капитализация с 2.4 на сто и тя отново прехвърли границата от 1 трилион долара. Книжата на Microsoft добавиха близо процент към стойността си.
Тази сутрин пък бяха публикувани данните за производствената активност в Япония и Южна Корея. И в двете държави промишленият сектор отчита свиване на активността, като в Япония то е с най-силните темпове за последните седем месеца.
Южнокорейските индустриални предприятия пък отчитат спад в поръчките за 11-и пореден месец.
Данните обаче изглежда не повлияха на пазарните участници, тъй като и Nikkei 225 в Токио, и KOSPI в Сеул отчетоха повишения тази сутрин, съответно с 0.64 и 0.39 на сто.
Австралийската централна банка понижи лихвения процент в страната до рекордно ниско ниво от 0.75%. Решението беше очаквано от анализаторите, тъй като институцията ясно заяви намеренията си да окаже подкрепа на икономическия растеж и заетостта в страната.
Водещият борсов индекс S&P/ASX 200 добави половин процент към стойността си.
Австралийският долар пък загуби 0.4% спрямо американския и в момента се търгува на ниво от 0.6721.
Щатският долар засили позициите си и спрямо останалите водещи световни валути. Еврото се търгува близо до най-ниските си нива за последните две години, след като слабите макроикономически данни от Германия засилиха очакванията, че Европейската централна банка ще запази стимулиращата си монетарна политика за по-дълъг период от време. Еврото тази сутрин се търгува на ниво от 1.0889 спрямо долара.
Японската валута поевтиня с 0.15 на сто, до ниво от 108.22 йени за долар, след публикуването на данните от проучването на Японската централна банка за бизнес климата в страната. Те показаха, че през третото тримесечие индексът на бизнес доверието се е понижил до най-ниските си нива за последните шест години.
На стоковите пазари петролът възстанови част от загубите, реализирани през последните няколко дни, след като стана ясно, че добивите на водещите световни производители са се понижили през третото тримесечие на годината.
Американският лек суров петрол поскъпна с 0.9 на сто в сутрешната търговия, до ниво от 54.55 долара за барел, а сортът брент добави 0.7%, до 59.69 долара за барел.
Златото пък продължи да поевтинява, като тази сутрин загуби нови 0.2% от стойността си до малко над 1 470 долара за тройунция. От началото на септември ценният метал поевтиня с 5.7 на сто, успоредно с връщането на "апетита" на инвеститорите към по-рисковите активи.
Въпреки това от началото на тази година златото все още отчита ръст от близо 15 на сто.