Щатските индекси записаха понижения от по над 1%
Днес азиатските акции поевтиняха с най-много от седмица, след като разрастващият се конфликт между САЩ и Китай изглежда няма признаци да приключи, което пък се отразява на ръста на световната икономика.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.44% за деня. Китайският индекс CSI300 падна с 0.47%, след като за кратко преди това докосна петседмично дъно. Австралийският основен индекс отчита спад от 0.76%.
Лихвената крива при щатските държавни ценни книжа се изостри, след като председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл даде индикации за предстоящи понижения на лихвите и за възобновяване на изкупуването на облигации.
Цените на петрола продължиха да падат, след като щатските визови ограничения за китайски държавни ръководители и добавянето на още компании към черния списък за търговия със САЩ се отрази на и без друго крехките надежди, че Вашингтон и Пекин могат да достигнат до споразумение по време на преговорите си тази седмица.
Фючърсите на щатския индекс S&P 500 нараснаха с 0.22% в азиатската сесия, но пазарните нагласи остават слаби, след като индексът затвори с понижение от 1.56% вчера, след обявените визови ограничения. Другите основни щатски индекси също записаха спад от по над 1%.
Японският Nikkei изгуби 0.7%, което беше най-голямото му понижение от седмица. Хонконгският основен индекс падна с 0.52%, доближавайки се до четириседмично дъно вследствие на продължаващите опасения около нестихващите протести в бившата британска колония.
Акциите на доставчиците на Apple Inc в Китай, като Luxshare Precision O-Film Tech, поевтиняха, след като китайските държавни медии разкритикуваха производителя на iPhone заради приложение, използвано от протестиращите в Хонконг.
При валутите британският паунд се търгуваше близо до едномесечно дъно от 1.2196 долара, вследствие на появилата се информация, че преговорите за брекзит между Великобритания и ЕС са пред провал.
Доларовият индекс остана почти без промяна на ниво от 99.091. Еврото се търгуваше срещу 1.0965 долара, а йената поевтиня леко до 107.18 спрямо щатската валута.
Спредът между доходността по двегодишните и 10-годишните щатски държавни облигации, който е най-често използваната дефиниция за лихвена крива, нарасна до 11.6 базисни пункта.
В изказване вчера председателят на Фед даде индикации, че е отворен за нови понижения на лихвите и каза, че времето, в което да започне ново увеличение на активите на Фед, “е дошло.”
Фед свиваше счетоводния си баланс, като ограничи програмите за изкупуване на облигации от времето на кризата. Волатилността на щатските пазари напоследък породи опасения, че счетовният баланс на Фед се е смалил прекалено много, оставяйки банките с недостатъчни резерви.
Пауъл каза, че увеличението на счетоводния баланс не трябва да бъде тълкувано като усилие за стимулирането на икономиката, но слабите данни за производството и сектора на услугите в САЩ от миналата седмица разклатиха доверието на инвеститорите в икономиката, информира Ройтерс.
Щатският лек суров петрол поевтиня с 0.42%, до 52.41 долара за барел. Петролът от сорта брент се обезцени с 0.39%, до 58.01 долара за барел.
Изнесени данни показаха, че запасите на САЩ са се увеличили с повече от очакваното, което засили страховете, че петролният пазар ще продължи да изпитва затруднения със свръхпредлагането.