ЕС дава "зелена светлина" за брекзит
Страните членки на ЕС откриха пътя пред Европейския парламент за ратификация на споразумението за излизане на Великобритания от блока, постигнато миналата седмица с британския премиер Борис Джонсън. Те обаче не са взели решение по исканото от Лондон отлагане на Брекзит за след 31 октомври, предаде БТА.
На кратка среща с главния преговарящ на ЕС за Брекзит Мишел Барние посланиците на страните членки в ЕС официално дадоха началото на процеса по ратификация, съобщават анонимни дипломатически източници, цитирани от ДПА.
През следващите дни председателят на Европейския съвет Доналд Туск ще се консултира с европейските лидери по молбата, взимайки предвид случващото се от британска страна.
Ситуацията във Великобритания е много неясна, твърди друг европейски източник, отбелязвайки, че блокът не иска да подкрепи отлагането на Брекзит само за да открие след това, че британският парламент всъщност е ратифицирал сделката. Той допълни, че не е изключено двете страни да ратифицират споразумението до 31 октомври, отбелязвайки, че би могло все пак да има "техническо" удължаване" за приключване на процеса.
Британският и Европейският парламент трябва да ратифицират сделката по Брекзит, с която ще бъде заменено по-рано договорено споразумение, отхвърлено от британските депутати, преди 31 октомври, за да се гарантира плавното, организирано излизане на Великобритания от ЕС.
Определеният график обаче е под въпрос, след като депутатите в Лондон отложиха първоначалното гласуване на споразумението. Тази стъпка принуждава Джонсън да иска тримесечно отлагане на Брекзит, но той лично е против птози вариант.
За съжаление парламентът пропусна възможността да даде тласък на процеса на ратификация за новото споразумение за напускане, написа снощи Джонсън на Туск.
"Убеден съм, че ще приключим процеса до 31 октомври", допълни той.
Председателят на Европейския съвет получи три писма от Лондон - неподписано от премиера ксерокопие на законодателния текст, задължаващ правителството да поиска отлагане с три месеца, обяснителна бележка от посланика на Великобритания в ЕС Тим Бароу, че документът се изпраща изрично по инициатива на парламента, и лично писмо, вече с премиерския подпис, в което той заявява, че не желае отсрочка.
Според споразумението за Брекзит европейските закони ще важат за Великобритания през един преходен период. Без споразумението Брекзит може да доведе до краткосрочен хаос и неизвестност за гражданите и компаниите.