В Китай използвали живи прасета за тестове на катастрофи

Организации за защита на правата на животните реагираха гневно, след като стана ясно, че в Китай използват живи прасета като манекени за тестване на катастрофи.
По време на експериментите са били използвани петнадесет по-малки прасета, които са били завързани за седалка на автомобил. Седем от тях са загинали при тестовете.
На животните не били давани храна и вода часове наред преди тестовете, а след това това те получават най-различни увреждания, в това число кървене, разкъсвания и натъртвания.
В миналото прасета и други животни се използваха за тестове на автомобилни катастрофи и в САЩ, но тази практика беше преустановена през 90-те години.
В интервю за германското издание Bild говорителката на организацията PETA Ан Майнерт определя практиката като „жестока“.
„Блъскането на интелигентни и чувствителни животни, като прасетата, в стена при тестове за висока скорост в Китай е просто жестоко,“ казва тя.
„Това води до счупени кости, вътрешни наранявания, разкъсвания и ужасна смърт.“
Авторите на тестовете оправдали използването на по-малки прасета с това, че анатомичната им структура е „сходна“ с тази на децата, пише DailyMail.
По време на експеримента прасетата са били завързвани с различни видове колани за автомобилна седалка, след което тя била поставяна върху шейна и удряна в стената при скорост до 50 км/ч.
Прасетата са били на възраст между 70 и 80 дни и не получавали храна 24 часа преди експеримента.
Те също така не получавали вода в продължение на шест часа преди това, но пък били упоявани с цел намаляване на „възбудата и стреса“.
Получените наранявания довели до смъртта на седем от прасетата.
PETA организира протести в САЩ, които накараха General Motors да сложи край на тестовете с животни през 1993 г.
Компанията призна, че е използвала хиляди кучета, зайци, прасета, порове, плъхове и мишки в своите лаборатории в предходните 10 години.
Съвременните манекени за тестване на катастрофи са силно усувършенствани и могат да струват стотици хиляди долари.
Те са оборудвани с рекордери на данни, които измерват силата на удара и могат да бъдат в най-различни размери, така че да представлявават възможно най-изчерпателно сегашното население.