Седем футуристични стадиона, проектирани от известни архитекти
Стадионите вече не са просто място за спорт - сега те са авангардни структури, които предлагат редица услуги на фенове от всяка възраст.
Това, разбира се, не се дължи само на спортистите, но и на известните архитекти, които ги проектират. С фирми, като Populous, Bjarke Ingels Group, Zaha Hadid Architects и MAD Architects, тези многофункционални места се превръщат и в паркове, пазари и концертни сцени.
Вижте няколко футуристични стадиона, които променят границите на архитектурата и дават на забавлението съвсем нова посока.
Стадион Тотнъм Хотспър (Лондон)
Populous са известни с дизайна на редица стадиони в цял свят (Arrowhead в Канзас Сити, Emirates в Лондон, Heinz Field в Питсбърг), затова не е изненадващо, че са автори и на изцяло новия стадион на Тотнъм - Хотспър, чийто домакин отбор е един от най-обичаните в английския футбол.
Стъклената арена се използва главно за английски футболни мачове във Висшата лига, но теренът лесно може да се трансформира в арена за американски футбол или концерти. Освен това тук има и куп забавления за посетителите – пространство за хранене на атриума, микропивоварна, кафене, три кръчми и най-дългия бар в Европа.
Бижуто в короната обаче е стъклената пътека на горното ниво, водеща до статуята на петел над полето.
Al Janoub Stadium (Ал Уакра, Катар)
Zaha Hadid Architects конструира този лъскав стадион за едно важно събитие - Световното първенство по футбол през 2022 г., което ще се проведе в Катар.
Конструкцията е вдъхновена от морската история на Ал Уакра, а вълнообразната структура е кимване към традиционните лодки дау. Прибиращият се платнен покрив може да се разгъва като платно, когато трябва да се осигури сянка. Стадионът е за 40 000 души и разполага с персонализирани системи за охлаждане под седалките.
Quzhou Sports Campus (Оужоу, Китай)
Този стадион изглежда като от друга планета. Той е с площ от 650 000 кв. м и реално се намира под озеленен парк. Отвън има множество пътеки, свързващи хълмовете и езерата. Стадионът разполага с 30 000 места, басейн, фитнес и зала за игри. Освен това кампусът ще има музей на науката и технологиите.
Howard Terminal (Оукланд)
Дело на А. Bjarke Ingels Group, този стадион реално е цял развлекателен комплекс с пространство на открито, като разполага с многоетажен парк на покрива. Зрителите ще могат да наблюдават играта от 27 000 седящи места и 10 000 допълнителни, когато бъде завършен през 2023 г.
Court Simonne Mathieu (Париж)
Когато базираните в Париж архитекти Marc Mimram планират този нов тенис стадион за French Open, те искат той да се слива с околността. Новият корт в ботаническата градина Jardin des Serres d'Auteuil в Париж е обграден от оранжерии и стъклени пътеки, изградени по поръчка, така че феновете да могат да се наслаждават на разнообразната колекция от цветя и растения от цял свят.
Тази слънчева концепция на открито го прави едно по-различно място, което предлага изживяване както за гости, така и за играчи.
Bergen ByArena (Берген, Норвегия)
Замислен като модерен Колизеум, Bergen ByArena на датската фирма 3XN има за цел да промени пейзажа на този крайбрежен скандинавски град. Около концертния и спортен център се предвижда изграждането на кино, хотел и жилищен комплекс, който да привлича както местните жители, така и туристите в квартала.
Целият кампус ще има дървена сграда и зелен покрив, за да се слее с околността.
Estadio Alfredo Harp Helú (Мексико Сити)
Този футуристичен стадион за бейзбол на мексиканските архитекти Франсиско Гонсалес Пулидо и Алонсо де Гарай е поразително място в Мексико Сити, благодарение на покрива с балдахин, който се носи над основната трибуна.
Отгоре назъбеният покрив наподобява заостреното лого на тризъбеца на екипа на Diablos Rojos del México. Построен над олимпийския комплекс от 1968 г., стадионът е заобиколен от пазар на открито, органична градина и игрища, всички отворени за обществото.