10 неща, които психически устойчивите родители правят с децата си
Не е съвпадение, че психически устойчивите родители отглеждат психически устойчиви деца.
И макар че се обръща немалко внимание на избягването на нездравословните навици, които лишават децата от психическа устойчивост, за родителите също така е важно активно да помагат на децата си да развиват своите умствени мускули.
Психически устойчивите родители учат, практикуват, участват, ангажират се и моделират психическата устойчивост, така че децата им да могат да се научат на уменията, от които имат нужда, за да се превърнат в психически устойчиви възрастни, пише Business Insider.
Ето 10 неща, които психически устойчивите родители правят с децата си:
1. Те прекарват време заедно с децата си
Независимо дали работят заедно по научен експеримент или пазаруват заедно, психически устойчивите родители работят по заздравяването на връзката им с техните деца. Те знаят, че връзката родител-дете ще се отрази върху бъдещите взаимоотношения на детето, социалните му взаимодействия и самоуважението.
2. Те говорят за чувства
Психически устойчивите родители не натоварват децата си със собствените си емоционални вълнения, а са склонни да описват чувствата с думи в ежедневните си разговори. Те нормализират чувствата на тъга, неудовлетвореност, страх и гняв и насърчават децата да споделят как се чувстват.
3. Те практикуват умения за справяне
Психически устойчивите родители не казва просто на децата си "да се успокоят" или "да спрат да плачат", без да ги научат на полезни умения за справяне с тези състояния. Те ги учат на стратегии, които им помагат да управляват чувствата си по един здравословен начин.
След това те им предлагат деликатни напомняния, като,"Поеми няколко пъти дълбоко въздух " или "Почини си за минутка", за да насочват децата, когато имат нужда от помощ.
4. Те участват в упражнения за психическа устойчивост
Те не казват просто на децата си "да се стегнат." Вместо това те работят по упражнения за психическа устойчивост заедно, така че цялото семейство да може да мисли, чувства и да се държи по възможно най-добрия начин.
Независимо дали участват в упражнения за изразяване на благодарност или практикуват йога, изграждането на психическите мускули е семейна дейност.
5. Те поставят цели
Поставянето на цели е ценно умение, а психически устойчивите родители знаят, че децата могат да научават по нещо от всяка поставена цел. Грешките, неуспехите и успехите ни учат на ценни уроци за живота.
Така че, независимо дали поставят някаква персонална фитнес цел или пък академични цели всеки месец, по този начин те помагат на децата да предизвикват себе си.
6. Те се грижат за себе си
Изграждането на психическа устойчивост не означава нанасянето на болка и страдание – тук роля има и грижата за себе си. Така че за психически устойчивите родители приоритет е да се грижат за тялото и разума си.
Те дават личен пример с важността от здравословното хранене и приканват децата си да спортуват и да участват в здравословни социални дейности.
7. Те съпреживяват тежи събития заедно с децата си
Независимо дали става въпрос за смъртта на домашен любимец или пък за това, че детето им не е получило място в училищния отбор, психически устойчивите родители съпреживяват тежките събития с децата си. Те признават чувствата на децата си и говорят за това как да се справят с неизбежните трудности в живота.
8. Те обясняват правилата
Те не очакват децата им автоматично да разбират, че има различни очаквания за поведението им на детската площадка и в библиотеката, например. По тази причина обясняват правилата и причините за тези правила предварително. Това помага на децата да разберат какво се очаква от тях и им дава възможност да упражняват своите умения.
9. Те участват в решаването на проблеми
Да се намесиш и да оправиш проблема може да изкушаващо, но психически устойчивите родители устояват на този порив. Вместо това, те участват в решаването на проблеми заедно с децата си. Те приканват децата си да споделят как биха разрешили собствените си проблеми и заедно търсят решения.
10. Те играят и се забавляват
Психически устойчивите родители знаят и да се забавляват. Те осъзнават важността на игрите, както за децата, така и за родителите. Всеки път, когато играят с топка в двора или стрят замъци, те разпускат и се наслаждават на тези малки моменти в живота, прекарани заедно.
Превърнете обучението по психическа устойчивост в неспираща дейност
Децата не се раждат психически устойчиви — те обаче могат да се учат и да практикуват упражнения, които изграждат психическа устойчивост. Затова трябва да превърнете изграждането на психическа устойчивост в приорите за вашето семейство.
С времето ще помогнете на децата си да развият умствените нагласи, от които имат нужда, за да реализират своя потенциал. Междувременно ще усъвършенствате и собствените си умения.