София чисти въздуха с нови филтри върху комините
Столична община започна монтирането на филтри върху комините на домакинства, които се топлят на дърва и въглища, предаде БГНЕС.
Устройствата се поставят в горната част на комина и се захранват с електричество, каза Даниел Дамянович, управител на консорциума от фирми, които поставят устройствата. Филтърът работи на електростатичен принцип, икономичен е, харчи около 30 вата.
Тестовете показват, че машинката улавя над 80% от фините прахови частици, отделени при горенето на дърва и въглища. Уловените мръсни частици остават вътре в комина. При включен режим миризмата от горенето също изчезва.
Поставянето на 35 филтри в столчиния квартал „Красна поляна“ започна експериментално през миналата година. Това е районът с най-голямо замърсяване. Ефектът е доказан, където устройството е уловило 85% от мръсните частици.
„Знаем, че това не е кардинално решение. Но с новата 3-годишна програма ще обхванем 2000 домакинства. Очаквам до края на годината да бъдат монтирани филтри на още 180 домакинства в районите Красна поляна и Слатина“, каза кметът Йорданка Фандъкова и успокои, че разходът за електричество на устройството е минимален, около 12-15 лева на година.
По-голямата част от новите филтри предстои да се поставят във „Факултета“, съобщи кметът на „Красна поляна“ Иван Чакъров. Инспектори непрекъснато правят проверки какво горят ромите във Виетнамските общежития.
„Заедно с полицията ежемесечно ще правим поне по две проверки в общинските жилища. Вече имаме сведения всеки един апартамент на какво се отоплява. Полицията няколко пъти е задържала роми, които горят гуми и кабели извън домовете си. Надяваме се да има и по-строги законодателни мерки, за да бъде по-ефективна и полицията“, обясни кметът на района. Чакъров признава, че глобите са твърде ниски – 50 лева при хванат нарушител в крачка.
За момента във Виетнамските общежития няма да се поставят филтри. Районната администрация предстои през май-юни да премахне няколко блока. Нови филтри ще бъдат поставени на новопостроените обекти.
Устройството е подходящо за социално-слаби, пенсионери, които са с по-ниски финансови способности и занапред ще продължат да използва дърва и въглища, защото общината предоставя възможност машинката да се закупи със средства по програма. Иначе крайната цена с доставката и монтажът е 3950 лева.