Наркокартелите завземат мексикански град, пълен с американци
Сан Мигел де Аленде излъчва очарованието на Мексико със своите калдъръмени улици, сгради от колониалната ера, тераси с железни орнаменти и неоготически камбанарии.
От списание Travel and Leisure са обявявали Сан Мигел де Аленеде два пъти за най-добър град в света - потвърждение на това колко обичан е от туристите и пенсионерите от САЩ, Канада и други места.
Напоследък обаче Сан Мигел привлича много по-различни посетители - наркокартелите. В момента, в който пристигат и започват да пласират наркотици и да изнудват местните, убийствата не закъсняват.
Ресторантьор умира под дъжд от куршуми пред ужасени клиенти, след като отказва да плаща сумите, за които е изнудван. Синът на собственик на компания за строителни материали е убит на път за работа.
Собственичка на хранително заведение в намиращия се наблизо град Селая е убита заедно с две от служителките си. Продавач на плодове, квартален магазин, друг ресторантьор и трима собственици на барове прекратяват бизнеса си след посещенията с цел изнудване.
Сан Мигел се присъедини към смразяващия списък от туристически дестинации, като Канкун, Лос Кабос и дори Мексико сити, които губят имунитета си от нарковойните, които опустошават голяма част от Мексико през годините, привличайки вниманието на медиите с обезглавявания, масови гробове и престрелки посред бял ден.
Всичко това представлва огромно предизвикателство за президента на Мексико Мануел Лопес Обрадор, който предпочита индиректния подход. Той пое властта преди година, а стратегията му по негови думи е abrazos, no balazos - прегръдки, а не изстрели’.
Освен че броят на убитите мексиканци е рекорден – 28 741 от началото на годината, тези кръвопролития усложняват опитите на президента да се бори с бедността, тъй като обезкуражават инвестициите и задълбочават срива на икономиката, която влезе в рецесия през първото полугодие.
Сан Мигел се намира само на няколко часа с кола от Мексико сити. Градът е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО, мечта за Instagram-ърите и любимо място за почитателите на храната.
Времето е почти идеално целогодишно. По някои изчисления населението от 160 000 души включва и около 10 000 чужденци, основно американци и канадци, които живеят там поне частично.
Картелите засега пощадяват бутиците, кафенетата и арт галериите, които са популярни сред туристите и чужденците, живеещи там. Автопроизводителите в региона, сред които Volkswagen AG и General Motors Co., не са подложени на това, което трябва да преживяват собствениците на малък бизнес; тяхната дейност е добре защитета в оградени промишлени паркове.
Заетостта на хотелите в Сан Мигел пада с 15% на годишна база през август, но причината може би са икономическите проблеми, а не опасенията около безопасността.
Разходка по главните улици на града не издава, че нещо там наистина се е променило.
Ако човек говори с хора като Мануел - мениджъра на ресторант, обаче положението е съвсем различно. Те разказват за ръста на престъпността, за употребата на наркотици от страна на местните, за плащанията към престъпниците, които молят не толкова учтиво за пари или услуги, за да позволят на малките бизнеси да продължат да развиват дейност.
Картелите са агресивни, принуждават малките бизнеси да наемат на работа техни хора или самите те да стават членове на картелите.
Убийствата в централния щат Гуанахуато, в който се намира и Сан Мигел, скачат с 260% от 2015 г. насам. През тази година са убити 47 полицаи - повече от който и да било друг щат, сочат данни на организацията Causa en Comun.
Една от причините за този скок са мерките на правителството срещу кражбите на горива в региона, което принуди картелите да търсят алтернативни източници на средства. Освен това някои от големите престъпни групировки се разцепиха, което пък ожесточи конкуренцията за завземането на нови територии.
Наркобароните “искат да си създадат име и да направят бързи пари,” казва Гладис Маккормик, преподавател по история в университета Сиракюз и по отношенията между САЩ и Мексико. “Изнудването е най-лесният начин да се постигне това.”
Нападенията на картелите стават все по-дръзки из цялата страна. През октомври повече от десет полицаи бяха убити в щата Мичоакан от хора с бронирани пикапи; няколко дни по-късно тежко въоръжени членове на картели тероризираха град Кулиакан посред бял ден.
Миналия месец девет души с американско и мексиканско гражданство, пътуващи с няколко коли, бяха убити на около 100 км от границата с Аризона в район, който е оспорван от няколко картела.
През уикенда въоръжени мъже пристигат с няколко бронирани пикапа във Вила Унион - град, близо до границата с Тексас, и започват да обстрелват кметството. По време на престрелката със силите на реда 16 от тях са убити. Смъртта си намират още четирима полицаи и двама цивилни граждани.
Това, че насилието, свързано с наркотици, достига до Сан Мигел де Аленде “е тъмен облак на хоризонта, защото показва, че вече никъде не е сигурно,” казва Маккормик.
“Фактът, че в Сан Мигел има толкова голямо международно присъствие гаратира, че страхът, който се усеща в града, ще отекне и извън Мексико.”