Пет града формират 90% от ръста на технологичния сектор в САЩ
Ръстът на американската технологична индустрия през последните години е съсредоточен основно в пет града. Бостън, Сан Диего, Сан Франциско, Сиатъл и Сан Хосе генерират 90% от новосъздадените работни места в high tech сектора в периода от 2005 до 2017 година. Това показват данни от проучване на американските изследователски центрове Brookings Institution и Information Technology and Innovation Foundation, цитирани от The Wall Street Journal.
В останалата част от Съединените щати са създадени едва 10% от общо 256 000 работни места в технологичната сфера за същия период.
Резултатът от тази тенденция е увеличаване на концентрацията на технологичните ресурси във все по-малко региони, което води до сериозно икономическо разделение.
От друга страна опитът на високотехнологичните компании показва, че те работят най-ефективно, именно когато ресурсите им са съсредоточени в т. нар. "клъстъри". Те позволяват бързо разпространение на новите идеи и максимално ефективен достъп до таланти. Според икономистите тази тенденция оборва твърдението, че в бъдеще високите технологии ще позволяват на хората да работят отвсякъде, дори и от по-отдалечените региони.
Всъщност се получава точно обратното - малък брой градове се превръщат в истински технологични хъбове. Това обаче понякога създава и проблеми, един от които е свързан със скоростното поскъпване на недвижимите имоти.
"Модерните технолотични мегаполиси привличат стотици хиляди млади специалисти, но в същото време имотите стават недостъпни за голяма част от хората. Трафикът също създава проблеми. На много от тези места белезите на социалното неравенство стават все по-видими", казва Марк Муро от Brookings Institution.
И докато Бостън, Сиатъл и градовете от Силициевата долина привличат все повече технологични кадри, някои от останалите водещи американски икономически центрове всъщност са загубили high tech специалисти в периода от 2005 до 2017 година. Вашингтон, Далас, Филаделфия, Чикаго и Лос Анджелис са загубили общо 45 000 работни места в технологичния сектор за този период.
Това поставя тези региони в риск от "технологично изоставане", посочват авторите на проучването. Според тях е необходима програма за държавни инвестиции от поне 100 милиарда долара, която да стимулира създаването на изследователски и образователни центрове и да осигурява данъчни облекчения за компаниите в централните части на страната.