Банките у нас – ето какво трябва да знаем
Само преди дни от Българска народна банка обявиха данните за банковата ни система към 30 ноември 2019 г. В края на януари пък ще проследим какво се случи в индустрията, управляваща над 110 млрд. лв.
Днес обаче ще се спрем на актуалните данни, като ще посочим активите, кредитите, депозитите и вземанията на родните трезори.
Активи: Към 30 ноември 2019 г. активите на банковата система възлизат на 112.5 млрд. лв. През ноември балансовото число намалява с 800 млн. лв. (0.7%).
Печалба: Към 30 ноември 2019 г. печалбата на банковата система е 1.5 млрд. лв., или с 4% (59 млн. лв.) повече от тази за същия период на предходната година. Това означава, че банките у нас печелят средно по около 140 млн. лв. на месец.
Депозити: Домакинствата продължават да трупат пари за черни дни, като през ноември увеличението е с цели 481 млн. лв., което е най-голямото повишение за годината. Така влоговете на населението вече са 56.6 млрд. лв., спрямо 53.3 млрд. лв. в края на 2018 г. Декември традиционно е силен месец за вложителите, като в последните години спестяванията през последния месец на годината се увеличават с 916 млн. лв. и 1.08 млрд. лв.
Кредити: Кредитирането също расте, при това с рекордни темпове. Заемите на домакинствата към търговските банки вече са 24.14 млрд. лв., като основна причина за това са рекордно ниските лихви, предлагани от банките у нас. Конкуренцията между банките доведе до спад на лихвите по ипотечните кредити от под 3%, а на потребителските – на нива от около 5–6 на сто.
Имотният ръст в страната в последните месеци и години е обвързан именно с по-добрите условия по кредитирането, предлагани от банките у нас.
Лихвен доход: По-високите нива на кредитиране носят и по-голям лихвен приход на банките в страната. Същевременно ниските лихви по депозитите намаляват лихвените разходи, откъдето се формират 2.5 млрд. лв. нетен лихвен доход за 11-те месеца на 2019 г.
Провизии: Разходите за обезценка на финансови активи, които не се отчитат по справедлива стойност в печалбата или загубата, към края на ноември са 419 млн. лв. (при 450 млн. лв. година по-рано). По-ниските разходи за обезценки са още една причина за по-високите печалби, реализирани от банките в страната. Другите са по-високите приходи от лихви, както и от такси и комисиони.