Защо Бил Гейтс иска да плаща повече данъци?
Основателят на Microsoft Бил Гейтс започна изминалото десетилетие с нетно състояние от над 50 милиарда долара и с обещанието да дари по-голямата част от него за благотворителност. Милиардерът удържа на думата си и похарчи милиарди долари за борба с бедността и подобряване на здравеопазването и образованието в най-бедните региони на планетата.
В същото време състоянието му се удвои за последните десет години, благодарение на възхода на капиталовите пазари и благоприятния данъчен режим в Съединените щати, пише Bloomberg.
В началото на новото десетилетие Бил Гейтс отправи призив към своите "колеги" от клуба на мултимилиардерите и заяви, че те би трябвало да плащат много по-високи данъци отколкото в момента. По думите му държавните институции трябва да затворят "вратичките", позволяващи избягване на данъчно облагане и да увеличат налозите върху капиталовите печалби, така че те да отговарят на ставките върху личните доходи.
Гейтс призовава щатските и федералните власти де реформират данъчните си системи и да ги направят "по-справедливи".
"Аз бях възнаграден непропорционално за работата, която свърших през живота си. Много други хора, които се трудят не по-малко, изкарват пари, които понякога не достигат за прехраната на техните семейства. Затова аз бих подкрепил прогресивна данъчна система, в която хората, които получават повече пари, ще плащат и по-голям процент от доходите си под формата на данък. Аз съм убеден, че богатите трябва да плащат много повече отколкото в момента, включително аз и съпругата ми Мелинда", написа Бил Гейтс в своя личен блог.
64-годишният милиардер притежава нетни активи в размер на 113.7 милиарда долара, по данни на Bloomberg, което го прави вторият най-богат човек в света след Джеф Безос.
През ноември Гейтс заяви, че е резервиран по отношение на данъчната политика, която се предлага от левите президентски кандидати на Демократическата партия в лицето на Елизабет Уорън и Бърни Сандърс.
"Аз смятам, че можем да направим данъчната си система по-справедлива без да жертваме инициативността и стремежа към иновации. Най-богатият 1% от американците могат да си позволят да плащат доста по-високи данъци и това няма да ги накара да спрат да ходят на работа или да създават нови работни места. През 70-те години на миналия век, когато Пол Алън и аз основахме Microsoft, данъчната ставка беше два пъти по-висока отколкото е в момента. Това обаче не ни попречи да създадем една прекрасна компания", пише още Бил Гейтс.
През 2019 година акциите на Microsoft поскъпнаха с близо 60%, а капитализацията на компанията достига 1.22 трилиона долара.