Хората държат повече на смартфона, отколкото на портфейла
Според проучване* на А1, ако излизат навън за до 30 минути и трябва да изберат между портфейл и смартфон, 60% от участниците в изследването ще предпочетат да вземат със себе си смартфона. Анкетата е проведена през месец декември 2019 година сред над 1 600 човека в активна възраст от цялата страната. Тя показва също, че 91% от респондентите избягват да напускат дома си без да вземат своя смартфон, а 43% са искали да могат да платят през мобилен телефон.
Привързаността на хората към мобилните им устройства се потвърждава от факта, че за 50% от анкетираните смартфонът е последното нещо, което поглеждат преди да си легнат да спят, а 21% го ползват, когато остават по-малко от 15 минути преди лягане. Резултатите показват сходни навици и при ставане от сън, като 45% първо поглеждат смартфона, а други 29% взимат мобилното си устройство до 15 минути след събуждане.
Фактът, че смартфоните заемат толкова важна част от ежедневието ни обяснява стремежа към интегриране на все повече функции в тях. След като възможностите за прецизна фотография почти се изравниха с тези на любителските фотоапарати, сега започва навлизането на мобилните финансови услуги и дигиталните портфейли. Приложението А1 Wallet например позволява на потребителите да си спестят не само носенето на пари в брой, но и на банкови карти, както и на карти за лоялност.
Българите в активна възраст вече разпознават плащането през смартфон като опция
На база на проведеното изследване се долавя положителна нагласа към използването на дигитални портфейли. Над 50% от анкетираните заявяват, че биха заменили традиционния си портфейл с дигитален. Около 43% споделят, че в случай че забравят своя традиционен портфейл у дома, но носят със себе си своя смартфон, биха направили плащане с него.
Приложението А1 Wallet е отговорът на компанията на вече съществуващите нужди на потребителите. С негова помощ потребителите могат да елиминират нуждата от носене на пари в брой или банкови карти в себе си. То позволява безконтактно плащане със смартфон на POS терминал както с мобилни устройства с Android, поддържащи NFC, така и с iOS устройства чрез Apple Pay. С дигиталния портфейл на А1 могат бързо да се изпращат и получават пари без такси между потребителите както на А1 Wallet, така и на phyre, чрез мобилен номер. Също така потребителите могат да поискат пари безплатно чрез QR код или чрез линк, който да изпратят чрез SMS, имейл или друга платформа за съобщения. Платежните услуги в рамките на А1 Wallet се предоставят от Пейнетикс АД.
Високата степен на защита прави А1 Wallet значително по-сигурен от традиционния портфейл. За да се извърши каквото и да е действие в дигиталния портфейл трябва да бъде премината оторизация от ползвателя, като въвеждане на ПИН код, пръстов отпечатък или лицево разпознаване.
Парите не са единственото нещо, което потребителите могат да приберат в своя дигитален портфейл. Картите за лоялност, които иначе заемат много място в портфейлите на хората, могат лесно да бъдат сканирани и запазени в приложението. Под тази форма те могат да бъдат използвани във водещите търговски вериги и магазини в страната.
Електронните портфейли имат бъдеще сред активните хора
Поглеждайки към демографията на проучването, прави впечатление, че в него са се включили основно хора в активна трудова възраст. Две трети от участниците попадат в интервала от 25 до 54 години, което означава, че технологията не е ограничена до най-младите, а може да се използва от широк кръг хора. Именно затова А1 Wallet е достъпен за всички потребители, независимо дали са клиенти на други услуги от А1 или не. Приложението е съвместимо както с Android, така и с iOS устройства.