Бензинът в коя държава е два пъти по-скъп от този у нас?
На всеки три месеца от Bloomberg сравняват цените на най-масовия бензин А-95 в общо 61 държави по света, сред които и България.
Данните са от GlobalPetrolPrices.com, като се извличат в края на последната седмица от тримесечието.
Новото проучване обхваща четвъртото тримесечие на 2019 г. и показва, че цената на бензина у нас е със средна стойност от 2.16 лв. за литър.
Това ни отрежда 26-а позиция спрямо 25-о място за тримесечие и година по-рано.
Най-евтино продължава да е във Венецуела – 1 ст. за литър, докато средната цена в Хонконг е 4.04 лв. - близо двойна спрямо тази у нас.
Вторият най-скъп бензин от разглежданите държави е Норвегия (3.37 лв./л), докато в Нидерландия цената е 3.26 лв. за литър.
В топ 5 на държавите с най-скъп бензин са още Израел и южната ни съседка Гърция, където можем да купил 1 л А-95 срещу 3.14 лв.
Иран заема втората позиция при страните с най-евтини горива – 23 стотинки, а цената в Кувейт е 60 ст. за литър.
Под 1 лв за литър можем да заредим в Нигерия (70 ст.), Малайзия (88 ст.), както и в Египет и Саудитска Арабия (95 ст.).
Гражданите на България обаче получават най-ниските заплати в ЕС, което се отразява и на покупателните възможности на населението. Горивата у нас са едни от най-недостъпните сред разглежданите от изданието 61 държави.
Литър бензин у нас може да се купи с 4.77% от средния дневен доход, което ни отрежда 11-а позиция отзад напред, т.е. 51-ото място от 61-а държави.
Най-недостъпните са горивата в Пакистан, където са нужни над 22% от дневния доход, за да се купи 1 л бензин, следвани от Индия с 18% и Филипините с над 11%.
На обратния полюс са Венецуела, САЩ, Кувейт, Люксембург и Саудитска Арабия.
Колко харчим на година за горива?
Шофьорите в страната изразходват средните 88.7 литра гориво на година, като това са средни стойности за страната.
Това ни струва по 1.15% от годишните приходи, показват изчисленията на Bloomberg, което ни отрежда 26-а позиция в подреждането.
Най-много за горива харчат в Мексико – 4.02%, а също в ЮАР и Бразилия, докато най-малко са разходите по това перо във Венецуела, Сингапур, Хонконг, Норвегия и Китай.