Учени откриха защо косата ни побелява от стреса
Учени твърдят, че може би са открили защо стресът кара косата ни да побелява, както и потенциален начин за спирането на този процес, без да се прибягва до боя.
При тестове с мишки стволовите клетки, които контролират цвета на кожата и косата били увредени от стреса вследствие на сериозна болка.
След това мишките с тъмна козина побелени напълно в рамките на няколко седмици.
Учените от САЩ и Бразилия твърдят, че в тази сфера трябва да се направят още изследвания, за да се разработи лекарство, което предотвратява загубата на цвета на косата с напредването на възрастта.
Мъжете и жените могат да побелеят по всяко време от средата на 30-те им години, като промяната на цвета в косите на техните родители дава най-добри индикации кога може да се очаква това.
Въпреки че това се дължи основно на естествения процес на стареене и гените, стресът може също да има роля.
Учените обаче все още не могат да разберат защо стресът влияе на космите на главите ни.
Учените зад новото проучване, публикувано в Nature от университетите на Сао Пауло и Харвард, смятат, че ефектът е свързан с меланоцитните стволови клетки, които отделят меланин и отговарят за цвета на косата и кожата.
Докато провеждали експериментите с мишки, те се натъкнали на доказателства, че точно това е причината.
"Вече знаем, че стресът е отговорен за тази конкретна промяна в косата и кожата ви и как точно протича процесът," казва професор Я-Сие Хсъ от Харвардския универистет.
Уврежданията остават за постоянно
Болката при мишките предизвиква освобождаването на адреналин и кортизол, което накарало сърцата им да бият по-учестено, а кръвното им налягане да се повиши, засягайки нервната система и причинявайки остър стрес.
След това този процес се ускорява с намаляването на стволовите клетки, които произвеждат меланин във фоликулите на косата.
"Очаквах, че стресът влияе лошо на тялото," казва професор Хсъ, цитирана от BBC.
"Пагубният ефект от стреса обаче, който ние открихме, надхвърли това, което си бях представяла. Само за няколко дни всички стволови клетки, които генерираха пигмент, бяха изгубени.
След като вече ги няма, не можете да регенерирате пигмент повече – уврежданията са за постоянно," допълва професорът.
В друг експеримент учените откриват, че могат да блокират промените, като дават на мишките антихипертензивно лекарство за високото кръвно налягане.
След това, сравнявайки гените на мишките, които изпитват болка с други мишки, те успели да идентифицират протеина, участващ в увреждането на стволовите клетки от стреса.
Когато този протеин - циклин-зависима киназа (CDK), бива потиснат, лечението също предотвратява промяната в цвета на козината на мишките.
Това оставя вратата отворена за учените да помогнат за забавянето на побеляването на косите, като атакуват CDK с лекарство.
"Резултатите от проучването не са лек за вашата посивяла коса," казва професор Хсъ.
"Нашето откритие при тези опитни мишки е само началото на едно дълго пътуване към намирането на начин на интервенция при хората. То също така ни дава идея как стресът може да засегне много други части от тялото," казва тя.