10 места, които доказват, че изменението на климата е реално
С американски президент, който отрича съществуването на изменението на климата и продължаващия неуспех на лидерите по света да измислят план за криза, която вече се отразява на земното кълбо, не е изненада, че все още има хора, които отказват да приемат, че промените в климата са реални.
Ако вярвате на медии, които наричaт пораженията върху климата „фалшиви новини“, е доста лесно да пренебрегнете проблема - особено ако имате достатъчно късмет да живеете в част от света, в която все още не усеща много настъпващата криза.
Но истината, доказана отново и отново от климатолозите, морските биолози и глациолозите, използващи научни данни, е, че изменението на климата е тук и се влошава.
Само през последната година доклади от цял свят потвърждават това, за което експертите се опитват да алармират от години: атмосферата се нагрява поради огромните нива на парникови газове, създадени от човешки дейности през последните 150 години.
Ето 10 места по света, чиято борба срещу наводнения, суши и пожари, изчезване на корали и топене на ледници доказва, че климатичните промени са много реални:
Заливът Чесапийк и остров Танжер
Преди около 250 години малки общности се установяват на ниски, блатисти острови в залива Чесапийк във Вирджиния. Днес са останали само два. Останалите са погълнати от водите, които се издигат тук по-бързо, отколкото почти навсякъде по света.
Танжер - малка група острови, вече е загубила над две трети от площта си от 1850 г. насам и се предполага, че ако климатът се влошава със същите темпове, островът ще бъде напълно под вода до 2063 г.
Въпреки че вече са изправени пред предизвикателства, които включват ерозия и наводнения, хората от Танжер изглежда не вярват в климатичните промени. Почти всеки от по-малко от 500 жители на града гласува за главния отрицател на климатичната катастрофа Доналд Тръмп на изборите през 2016 г.
Кейптаун
Нормално е населението на голям град, което е световна столица, да разполага с питейна вода в домовете си. Но миналата година в Кейптаун, Южна Африка, това не беше факт, защото дъждът, от когото градът зависи от десетилетия, просто изчезна - модел, който се повтаря по целия свят, тъй като температурите се вдигат.
Сушата от 2015 г. доведе до пагубни последствия, а през февруари 2018 г. жителите на Кейптаун можеха да използват само 50 литра вода на ден.
Кирибати
Повишаващото се ниво на световния океан е пагубно не само за малките островни градове, то прекроява цялата геополитическа система, каквато я познаваме. Малката островна нация Кирибати ще бъде първата жертва.
Океанът вече е залял някои ниско разположени села и бързо навлиза в сладководните езера, от които зависи оцеляването на общностите. Без тази сладка вода няма земеделие и това ще се отрази на острова. Добавете масовото измиране на коралите поради покачващата се температура на океанските води и имате рецепта за бедствие.
Северна Калифорния
Пожарите не са нещо ново за Северна Калифорния. В дългите горещи, сухи месеци септември и октомври те винаги са били много. Но през последните пет десетилетия сезонът на дивите пожари се трансформира от случайна опасност в почти целогодишен бич.
Девет от най-разрушителните пожари в историята на Калифорния са станали след 2015 г. Нещата са толкова зле, че се налага прекъсване на електричеството на 2 милиона души, за да се предотврати инциденти.
Венеция
През 2018 г. водите заляха Венеция, а светът беше обезпокоен. В края на миналата година всичко се повтори отново. Само че този път наводненията поставиха рекорд, превръщайки се във вторите най-катастрофални през последните сто години.
Основателите на Венеция са знаели че градът ще бъде уязвим, но никога не са предполагали, че покачването на водите на световния океан ще бъде толкова голямо.
Ченай
Когато няма вода, това се отразява на цял град. Този факт се отнася за Ченай - шестия по големина град в Индия. За седмици това лято 7 милиона души получаваха по малко вода от държавните резерви.
Ресторантите и хотелите затвориха и въпреки едноседмичната топлинна вълна, която уби 36 души, климатиците в целия град бяха изключени.
Бахамски острови
Ураганите са част от живота на Карибите, но през последните 40 години те все по-често се превръщат в стихии от четвърта или пета категория. Възходът на по-разрушителните от тях, като урагана Дориан през 2019 г., има общо с изменението на климата, според учените.
Ураганите се хранят с топлина, а в наши дни тя е в изобилие. Температурите на водата в Карибско море са достатъчно високи не само за да убият огромни части от кораловите рифове, но и температурата на въздуха също се повишава.
В комбинация, ураганите се зараждат по-бързо, излива се повече дъжд, а поривите на вятъра са по-силни.
Соломоновите острови
Повече от 30 000 години хората са живели на ниските атоли на Соломоновите острови в Южния Тихи океан. Бурите са били често срещани, но предсказуеми и животът е бил сравнително хармоничен.
След това идва 20-и век и заедно с него безкраен сезон на циклони. Ситуацията е непоносима за много общности в страната, като хората се изселват от най-застрашените райони на по-високи места.
Голям бариерен риф
Кораловите рифове са горите на океана. Те осигуряват подслон за голямо разнообразие от видове, произвеждат азот и други хранителни вещества, които поддържат морската среда здравословна.
Те защитават местообитанията на сушата, като смекчават въздействието на силните вълни и тропическите бури. И точно както горите на сушата, и горите на морето - кораловите рифове, загиват.
Факт е, че Големият бариерен риф - най-големия коралов риф в света, е в криза и това е огромен климатичен проблем. Организмите са много чувствителни и повишаване на температурата само с 1 градус може да доведе до катастрофални събития.
Египет
В Нил се ражда древноегипетската цивилизация и оттогава сините води на реката и редовните наводнения съпътстват района в продължение на хиляди години. През 21 век всичко това започва да се променя.
С изключителна горещина и суша, опустошаващи страната, Нил пресъхва, което обрича земеделието. Скоро се очаква да има и недостиг на храна.
Гренландия
Масивният остров на практика е покрит с лед. Но тъй като топлинните вълни, които заливат света през последните няколко години, са по-интензивни близо до полюсите, ледът на Гренландия се топи по-бързо, отколкото някой би могъл да предвиди.
На целия остров той изтънява дотолкова, че традиционните дейности, които поддържат общноста на Гренландия от векове, като риболов на лед и кучешки впрягове с шейни, стават не просто опасни, а смъртоносни.