Спад при акции и суровините след паузата за Лунната нова година
Азиатските акции падат днес, петролът поевтинява, а цените на суровините на китайските борси се сринаха в първия им ден след дългата пауза около Лунната нова година, вследствие на опасенията, че коронавирусът ще засегне търсенето във втората най-голяма икономика в света.
С цел да предотврати паника китайското правителство предприе редица стъпки, за да подкрепи икономиката, засегната от ограниченията за пътуване и спирането на работа на различни компании заради епидемията. Сред тези мерки беше и понижение на лихвите.
Въпреки тях, азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI падна с 0.4% и е на път да запише понижение в осми пореден ден.
Китайските акции се сринаха при отварянето на пазарите, като индексът на сините чипове на борсата в Шанхай губеше около 7%.
Японският Nikkei се понижи с 0.9%, докато австралийският основен индекс падна с 1.2%, а новозеландският изгуби 1.5%.
“Докато броят на новите случаи на заразени с вируси не достигне пик, акциите са в безизходно положение – прекалено късно да се продава, прекалено рано да се купува,” казва пред Ройтерс Шон Дарби, анализатор в Jefferies.
Смъртните случаи от коронавируса в Китай вече са 361, като първият смъртен случай извън континентален Китай беше обявен вчера във Филипините.
В опит да смекчи ефекта върху китайската икономика, централната банка на страната понижи лихвения си процент за обратни репо сделки с 10 базисни пункта и инжектира 1.2 трлн. юана (173.8 млрд. долара) ликвидност на пазарите днес.
От Пекин също така обявиха, че ще помогнат на компаниите, които произвеждат съществено важни стоки, да възобновят работа възможно най-скоро, информира CCTV.
Въпреки това анализатори очакват китайските пазари на акции да останат под натиск, тъй като броят на заразяванията вероятно ще продължи да се увеличава в идните седмици.
Икономисти от Citigroup заявиха, че мерките, предприети от китайските власти, “е малко вероятно да са достатъчни за ограничаване на рязък спад в икономическия растеж през първото тримесечие.”
“Тъй като повечето служители няма да се върнат на работа преди 9 февруари, загубите вероятно ще се по-големи от очакваните, а данните за икономическата активност вероятно ще продължат да карат властите да предприемат още действия, за да ограничават негативния ефект от коронавируса от Ухан върху икономиката,” отбелязват още те.
От Citi ревизираха надолу прогнозата си за ръста на китайската икономика през 2020 г. от 5.8% на 5.5%. Те също така понижиха очакванията си за растежа през първото тримесечие от 6% на 4.8%.
От JPMorgan свалиха прогнозата си за ръста на световната икономика с 0.3 процентни пункта за настоящето тримесечие.
E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P500 нараснаха с 0.6%, което сочи към положителен старт на днешната сесия на Уолстрийт.
При отварянето на китайските пазари след 10-дневна пауза цената на медта на борсата в Шанхай се понижи с дневния допустим лимит, както и тази на петрола, докато доходността по 30-годишните държавни облигации на страната отчете понижение от 18.5 базисни пункта.
Цената на соята на борсата в Далян падна с 4.1%, докато спадът при цената на желязната руда беше с позволения дневен лимит. Цените на стоманата също отчитат спад.
В петък щатският индекс Dow Jones падна с 2.1%, S&P 500 се понижи с 1.8%, а технологичният Nasdaq Composite изгуби 1.6%.
При валутите считаната за убежище японска йена се доближи до 3.5-седмичен връх спрямо долара при 108.57, след като поскъпна с около 1.5% в последните две седмици.
Чувствителният към рисковите нагласи австралийски долар падна с 2% миналата седмица до четиримесечно дъно от 0.6683 щатски долара. За последно австралиецът губеше 0.2%, до 0.6701.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, бележи леко повишение до 97.475.
Златото, което през януари записа най-добрия си месец през последните пет, поевтинява с 0.5%, до 1 582.70 долара за тройунция, докато лихвите по щатския държавен дълг се движеха близо до петмесечни дъна, след като САЩ, Япония и други държави затегнаха ограниченията за пътувания до Китай.
Цените на фючърсите на петрола се отдалечиха от дъната си, след като преди това бяха паднали рязко в началото на сесията вследствие на опасенията, че коронавирусът ще засегне търсенето на суровината в Китай.
Петролът от сорта брент за последно поевтиняваше с 31 цента, до 56.31 долара за барел, след като преди това губеше с над 1 долар. Цената на щатския лек суров петрол намалява с 5 цента, до 51.51 долара за барел.