Азиатските пазари стъпиха на крака след вчерашния срив в Китай
Азиатските акции тръгнаха нагоре днес, след като китайските пазари изтриха част от изгубеното вследствие на усилията на властите да разсеят част страховете около вируса, въпреки че нагласите остават крехки, а петролът се търгува близо до 13-месечни дъна.
Общият брой на смъртните случаи от коронавируса в Китай достигна 425 при 20 438 заразени.
Китайската централна банка заля икономиката с пари, докато в същото време понижи някои ключови лихвени проценти, но анализатори смятат, че ще трябва да бъдат положени повече усилия, за да се компенсира икономическия ефект от вируса.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1.0%, предвождан от ръста в Южна Корея и Австралия. Японският Nikkei добави 0.1%.
Индексът Shanghai Composite остана без промяна в ранната търговия, докато този на сините чипове CSI300 се повиши с 0.9% - един день след като падна с близо 8% в понеделник при отварянето на пазарите след паузата около Лунната нова година. Хонкогският Hang Seng днес нарасна с 0.7%.
“Китайските власти оказват сериозна подкрепа на финансовите пазари. Има едно ниво на уверение, че няма да бъде позволено понижението да продължи много повече, отколкото е необходимо,” казва пред Ройтерс Кристи Тан от National Australia Bank.
В опит да предотврати понижението на пазарите държавното издание Securities Times публикува призив към инвеститорите да се паникьосват.
Този ход дойде, след като в понеделник регулаторните органи в Китай ограничиха късите продажби и забраниха на фонд мениджърите да продават акции, освен ако няма отлив на акционери.
E-Mini фючърсите на S&P 500 нараства с 0.3%, продължавайки повишението от 0.7% от вчера, дори и след разочароващите резултати на Alphabet Inc.
Уолстрийт намери подкрепа в изненадващо солидните данни за производството в САЩ, като индексът Dow Jones приключи вчерашната сесия с ръст от 0.5%, докато S&P 500 добави 0.7%, а Nasdaq се повиши с 1.3%.
“Това е типично обръщане на посоката след голям спад. Опасенията около вируса от Ухан все още тежат над щатските акции,” казва Масанари Такада от Nomura Securities в Токио.
Фабричната дейност в САЩ скача през януари, след като преди това се свиваше в пет поредни месеца.
Индексът ISM нараства до 50.9 пункта, което е най-високото ниво от юли, в сравнение с 47.8 пункта в предходния месец.
Оптимистичните данни повишиха лихвите по щатските държавни облигации и подкрепиха леко долара.
В ранната азиатска сесия петролните фючърси записаха леко възстановяване един ден, след като паднаха до най-ниските си нива от повече от година, след като коронавирусът ограничи търсенето в Китай.
Петролът от сорта брент поскъпна с 0.5%, до 54.73 долара за барел, докато щатският лек суров петрол добави 0.7% към цената си, до 50.44 долара за барел.
Редица други суровини - от медта до желязната руда, се присъединиха към поевтиняването на петрола вследствие на опасенията, че ограниченията в промишлеността и туризма ще намалят рязко търсенето на горива и ресурси.
Фючърсният контракт на желязната руда поевтиня с над 5% в ранната търговия на борсата в Далян.
На валутните пазари доларът поскъпна до 108.66 йени, докато еврото поевтиня леко до 1.1059 долара.
Доларовият индекс нарасна до 97.837, след като преди това беше паднал до 97.406.
Британският паунд ближе рани при 1.2987 долара, след като изгуби 1.6% вчера, когато британското правителство изложи твърдата си позиция за бъдещите търговски преговори с ЕС.
Понижението изтри ръста след решението от миналата седмица на Централната банка на Англия да остави лихвите без промяна.
Спот цената на златото отстъпва до 1 576.34 долара за тройунция от достигнатите преди това 1 591.46, след като доларът поскъпна, а търсенето на активи убежища леко намаля.