Щатските индекси затвориха на нови рекордни нива
Азиатските акции поскъпват днес, подкрепени от рекордните нива на затваряне на индексите на Уолстрийт, след окуражаващите икономически данни, въпреки че инвеститорите запазват предпазливостта си около случващото се с коронавируса.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1.14%, докато японският Nikkei се повиши с 2.07%.
Китайските акции също поскъпнаха, като индексът на сините чипове CSI300 добави 0.87%, подпомогнат от усилията на властите да предотвратят сериозните разпродажби, в това число ликвидни инжекции и налаганията на ограничения върху продажбите на акции.
На Уолстрийт, далече от епицентъра на заразата, настроението беше по-ведро, като индексът S&P 500 нарасна с 1.13% и затвори на рекордните 3 334.69 пункта. Технологичният Nasdaq Composite се повиши с 0.43%, до 9 508.68 пункта, което също беше нов рекорд.
Изнесените вчера данни на ADP показаха, че заетостта в частния сектор скача с 291 000 работни места през януари, което е най-голямото увеличение от май 2015 г. Отделни данни показаха, че секторът на услугите в САЩ бележи ръст през миналия месец.
И двата индикатора предполагат, че икономиката може да продължи да расте тази година, въпреки че ръстът на потребителските разходи се забавя.
От Световната здравна организация вчера опровергаха медийните публикации за създаването на лекарства за заразените с новия коронавирус.
Нови 73-ма души в Китай починаха от болестта вчера, с което общият брой на жертвите достигна 563.
Статистическите данни от Китай сочат, че около 2% от хората, заразени с вируса, са починали, което е индикация, че болестта може би е по-смъртоносна от сезонен грип, но не толкова смъртоносна, колкто САРС, което беше поредната причина инвеститорите да запазят относително спокойствие.
Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се повиши до 1.654%, след като миналия петък падна до петмесечно дъно от 1.503%.
На валутните пазари считаните за валути убежища японска йена и швейцарски франк поевтиняват.
Франкът отстъпи до 0.9738 спрямо долара, след като вчера изгуби 0.4% от стойността си.
Йената поевтинява до 109.98 спрямо долара, след като в петък се търгуваше на триседмичен връх от 108.305.
Еврото остава без промяна на ниво от 1.0998 спрямо долара, след като изгуби 0.4% в предходната сесия.
При суровините щатският лек суров петрол поскъпна с 2.17%, до 51.85 долара за барел, продължавайки ръста си от 13-месечното дъно от 49.31 долара за барел, докоснато във вторник.
Въпреки това петролът поевтинява с 15% от началото на годината.
Цените на медта, която е считана за добър измерител на състоянието на световната икономика заради широката си промишлена употреба, показа известни признаци на стабилизиране, въпреки че натискът като цяло се запазва.
Медта, продавана на борсата в Шанхай, поскъпва в трети пореден ден, като цената нарасна с 1% от 33-месечното дъно, достигнато по-рано през седмицата. Тя е с около 5% под нивата си отпреди началото на празниците около Лунната нова година.