Предпазливостта продължава да властва на пазарите
Азиатските акции се стабилизираха днес, след като китайските книжа поскъпнаха вследствие на надеждите за допълнителни стимули, които да смекчат икономическия ефект от коронавируса.
Рисковете обаче остават, тъй като болестта продължава да се разпространява, а смъртните случаи вече са близо 500.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи повишение от 0.36%.
Индексът на китайските сини чипове нарасна с 0.5%, докато хонконгският Hang Seng се повиши с 0.42% в ранната търговия.
Китайският юан остана почти без промяна спрямо долара, което очертава предпазливите нагласи на инвеститорите, които следят ефекта от вируса.
Йената и швейцарският франк отчитат загуби спрямо долара. Цените на петрола тръгнаха нагоре в азиатската сесия вследствие на надеждите за допълнителни ограничения в производството от страна на ОПЕК и съюзниците й, но опасенията около дългосрочния спад в търсенето на енергийни продукти и други суровини продължава да тежи над тях.
Китай и други държави наложиха ограничения в пътуването, за да се опитат да ограничат разпространението на новия вирус, който тръгна от централния китайски град Ухан в края на миналата година. Това пък удари спирачките на производството и туризма във втората най-голяма икономика в света.
Много инвеститори смятат, че забавянето ще е временно и че предприетите от китайските власти стъпки са причина за запазване на оптимизма относно растежа на икономиката, но засега в Китай не намират начин да спрат разпространяването на вируса както в страната, така и извън нея.
“Ще имаме силен ден в Азия днес, но предстои да се види дали това ще доведе до обръщане на низходящия тренд,” казва пред Ройтерс Майкъл Маккарти, старши пазарен анализатор в CMC Markets.
Австралийският основен индекс нараства с 0.37%, подкрепен от ръста на акциите на компаниите от миннодобивния сектор. Японският Nikkei се повиши с 0.99%, вследствие на доброто представяне на производителите на промишлено оборудване.
Фючърсите на щатския индекс S&P500 губят 0.23% в азиатската сесия. Индексът нарасна с 1.5% вчера, докато технологичният Nasdaq се повиши с над 2% до ново рекордно ниво.
Китайският вирус вече отне живота на близо 500 души. Министърът на здравеопазването на Япония обяви днес, че 10 души на круизен кораб в Йокохама са били диагностицирани с новия вирус.
При валутите юанът запазва позиции спрямо долара при нивото от 6.9970 за долара, след като нарасна с 0.3% вчера.
Йената се разменяше на ниво от 109.48 спрямо долара, близо до едноседмично дъно. Швейцарският франк запазва позиции при 0.9696 спрямо долара след понижение от 0.3% вчера.
Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации нарасна до 1.6026%, което беше признак за отслабващи опасения около коронавируса.
Щатският лек суров петрол поскъпна с 1.27%, до 50.24 долара за барел, докато брентът се оскъпи с 0.74%, до 54.63 долара за барел.
ОПЕК и нейните съюзници обмислят ограничаването на производството с нови 500 000 барела на ден поради ефекта на коронавируса върху търсенето, информира Ройтерс, позовавайки се на свои източници.
Фючърсите на брента поевтиняха с около 16%, откакто Китай потвърди на 21 януари, че неизвестният преди това вирусът се предава между хората.