Анализатори: Пазарите подценяват пораженията от вируса
Азиатските борси днес последваха Уолстрийт нагоре, докато заводите изпитват затруднения с възобновяването на работата след по-дългата почивка, въпреки че анализатори предупредиха, че инвеститорите може би подценяват колко сериозни са икономическите предизвикателства от вируса.
Броят на жертвите от коронавируса в Китай надхвърли 1 000, въпреки че броят на новите потвърдени случаи на заразяване намалява.
Инвеститорите изглежда се надяват на най-доброто и азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.9%, докато индексът на сините чипове на борсата в Шанхай добави 0.8%.
Японските пазари са затворени заради празник днес, но въпреки това фючърсите на индекса Nikkei отчитат ръст от 0.8%. Фючърсите на EUROSTOXX 50 нараснаха с 0.7%, а тези на FTSE с 0.5%.
E-Mini фючърсите на S&P 500 бележат повишение от 0.3%, след като късен скок вчера изведе Уолстрийт на нови рекордни нива.
Индексът Dow Jones затвори с повишение от 0.6%, докато S&P 500 нарасна с 0.73%, а технологичният Nasdaq добави 1.13%.
Ръстът дойде, въпреки предупреждението на Световната здравна организация, че разпространението на вируса сред хора, които не са били в Китай, може да е “искрата, която да разпали по-голям пожар”.
В Китай заводите възстановяваха бавно работата си след удължената почивка отколо Лунната нова година, което накара анализатори на JPMorgan отновно да занижат прогнозите си за ръста на икономиката през настоящото тримесечие.
“Коронавирусът напълно промени динамиката на китайската икономика,” заявиха те, цитирани от Ройтерс.
Анализаторите смятат, че заразата ще достигне своя връх през март, а заводите ще продължат бавно да възобновяват работа този месец. В този случай икономическият растеж, ще намалее рязко до около 1% на годишна база през първото тримесечие, преди да скочи до 9.3% през второто.
Ако пикът на заразата не дойде до април, икономиката може да се свие през първото тримесечие, а възстановяването да се разпредели през второто и третото тримесечие, смятат анализаторите от JPMorgan.
Анализатори в Nomura заявиха, че заради предприетите мерки със затворените заводи и ограничаването на пътуванията в Китай вирусът е оказал“опустошителен ефект върху китайската икономика през януари и февруари.”
“Притеснени сме, че световните пазари изглеждат подценяват значително степента на пораженията нанесени от вируса,” казва те.
Рисковете са толкова големи, че инвеститорите залагат на още стимули от Пекин, въпреки че традиционните мерки в подобни случаи не могат да направят почти нищо, за да възстановят спад в търсенето. Междувременно редица други централни банки са поставени под натиск да защитят своите икономики с по-евтини заеми.
Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл ще започне двудневното си изслушване пред Конгреса по-късно днес, като се очаква да заяви отново, че щатската икономика се справя добре, но лихвите могат да останат ниски предвид ниската инфлация.
Относителното доброто представяне на щатската икономика подкрепя долара, като еврото поевтиня до четиримесечно дъно от 1.0906 спрямо щатската валута. Британският паунд за последно се разменяше срещу 1.2913 долара, след като преди това докосна двумесечно дъно от 1.2870.
Доларовият индекс бе на най-високото си ниво от средата на октомври при 98.858 пункта. Доларът запазва позици спрямо японската йена и за последно се разменяше срещу 109.81.
Избягването на риска първоначално помогна за повишаване на цената на златото до най-високото й ниво от седмица, но силният долар изтри част от ръста до 1 568.61 долара за тройунция.
Цените на петрола нараснаха леко след разпродажбите напоследък, докато трейдърите изчакват да видят какво ще бъде търсенето в Китай и дали ОПЕК ще вземе решение за ново ограничение на прозиводството.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 64 цента, до 53.91 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол добавиха 50 цента към цената си, до 50.07 долара за барел.