12 малки навика, които веднага ще подобрят продуктивността ви
Ако ви е трудно да формирате и поддържате добри навици, може би мислите “прекалено мащабно,” според учения Би Джей Фог от Станфордския университет, който в продължение на близо три десетилетия изучава как се спазват навици.
Ключът към успеха, казва той, е да се мисли на дребно, когато искате да развивате нов тип поведение или обичайна практика.
От 1998 г. Фог провежда проучвания и ръководи специална поведенческа лаборатория към университета, за да установи как се формират навиците и най-важното - как се поддържат.
“Тук от най-голямо значение са малките стъпки,” казва Фог пред CNBC. Той твърди, че много хора се целят прекалено високо и мащабно, когато се опитват да формират нов навик, което често води до провал.
Например, ако целта ви е да пиете определено количество вода на ден, ключът е да започнете с няколко глътки, след като станете сутрин, казва Фог. Той открива, че правейки малки стъпки в началото е по-вероятно хората да запазят навика, защото новите типове поведение не изискват много мотивация първоначално.
И няма нужда да изготвяте подробен план или да набирате подкрепа. По този начин също така е безопасно да се експериментира, защото ако не успеете, “провалът ще е мъничък.”
Освен това, той смята, че е от съществено значение за започването на нов тип поведение след нещо, което вече е установена практика в ежедневието ви (като миенето на зъбите).
“Всяко поведение има нужда от подкрепа, за да се случи. Вашите изградени практики могат да окажат подкрепа по един силен и елегенатен начин,” твърди Фог.
И на последно място, за да направите така, че един навик да се задържи, е важно да го отпразнувате, след като го изпълните.
“Стегнете победоносно юмрук,” казва Фог. Поздравявайки себе си, след като сте изпълнили навика, е по-вероятно да имате желание да го повторите, според проучването на Фог.
Той твърди, че в крайна сметка “ще вършите повече от навиците във време, което не сте планирали и също така няма да ви е страх да опитвате други промени.”
Навиците, които хората най-често искат да оформят, са свързани с тяхната продуктивност, според проведено наскоро проучване от екипа на Фог. Продуктивността изпреварва навиците, свързани с това човек да е финансово подсигурен и да отслабне.
Добър малък навик за продуктивност, според Фог, е да поставите телефона си в режим да не ви безпокоят, веднага след като седнете на бюрото си. Когато този навик се оформи, ще има вълнообразен ефект и в крайна сметка, ще подобри продуктивността ви, казва той.
Това е така, защото формирайки малки навици, „ще се страхувате по-малко да опитвате други промени.”
“Когато навиците са малки, не трябва да разчитате на воля или мотивация,“ казва Фог. “След това малките навици ще прераснат в големи, точно както семката се превръща в дърво.”
Вижте 12 малки навика, които ще помогнат на хората за продуктивността, според проучването на Фог
Всеки от навиците е свързан с някаква опора или подсказка, за да се подсещате да го изпълнявате.
1. След като седна на бюрото си, слагам телефона в режим да не ме безпокоят.
2. След като затворя вратата на офиса, подреждам едно нещо, което не е на мястото си.
3. След като прочета даден имейл, затварям браузъра с имейлите.
4. След като отворя документ в Word, скривам всички други отворени програми на компютъра.
5. След като се уловя, че безцелно сърфирам в социалните медии, се разлогвам.
6. След като седна за среща, си записвам заглавието, датата и участниците най-горе до бележките, които си водя.
7. След като видя, че даден телефонен разговор продължава по-дълго, отколкото съм очаквал, казвам следното: “Страхотно беше да си поговорим, но трябва да приключвам. Има ли нещо важно, което не сме обсъдили?”
8. След като прочета важен имейл, го изпращм в специално създадена папка за конкретния проект.
9. След като прочета имейл, с който не мога да се занимая веднага, го маркирам като непрочетен.
10. След като видя имейл, който отнема много време, отговарям със следното: “Ясно. Ще прегледам подробно и скоро ще се свържа с вас.”
11. След като тръгна от офиса, си мисля за някакъв успех, който съм постигнал през деня.
12. След като вляза вкъщи, слагам ключовете си на определено място, на което винаги стоят.