Акциите в Азия поевтиняват след поредния срив на Уолстрийт
Цените на акциите в Азия падат днес, след като предупреждението на САЩ към американците да се подготвят за вероятността от епидемия от коронавирус доведе до нов спад на индексите на Уолстрийт и свали лихвите по щатските държавни облигации до рекордно ниски нива.
S&P 500 и Dow Jones Industrial Average вчера отново изгубиха по над 3%, записвайки понижения в четвърта поредна сесия.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 1.28% днес. Япония беше сред най-лошо представящите се пазари в региона заради сериозните опасения, че коронавирусът може да доведе до отмяната на Олимпийските игри в Токио.
Лихвите по 10-годишните и 30-годишните щатски държавни облигации се движеха близо до рекордно ниски нива, златото поскъпна, след като опасенията около ефекта от вируса подкрепиха активите убежища.
Световната здравна организация обяви, че епидемията е достигнала своя пик в Китай, но опасенията, че разпространението й се ускорява в други държави вероятно ще продължат да влияят на инвеститорите.
Китайският индекс CSI300 се понижава с 1.3% днес, докато основният южнокорейски индекс падна за кратко до двумесечен минимум.
Спадът на борсите е глобален, но разпродажбите в Азия не са толкова големи, колкото на Уолстрийт.
Индексът S&P 500 е изгубил 2.14 трлн. долара пазарна капитализация в последните четири сесии, заяви пред Ройтерс анализаторът Хауърд Силвърблат.
Фючърсите на индекса бележат ръст от 0.2% в азиатската сесия, но това не подобри особено пазарните нагласи.
Опасенията бяха засилени от предупреждението на щатските Центрове за контрол и превенция на заболяванията, които информираха американците да се готвят за разпространението на заразата в страната.
Вирусът отне близо 3 000 живота в Китай, но се разпространи и в десетки други страни. Все по-притеснителен за инвеститорите е нарастващият брой смъртни случаи в други държави.
Драстичните ограничения за пътуване удариха спирачката на производството и на потребителските разходи в Китай, а опасенията са, че това може да последва и в други държави.
Вирусът засегна сериозно и японските акции вследствие на опасенията, че лятната Олимпиада в Токио, която трябва да започне през юли, може да бъде отменена.
Японският индекс Nikkei се понижи с 1.1%, а акциите на рекламната агенция Dentsu Group Inc, която участва в подготовката на игрите, поевтиняха до седемгодишно дъно.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации беше на ниво от 1.3421% днес - близо до рекордно ниското ниво от 1.3070%. Доходността на 30-годишните книжа беше на ниво от 1.8142%, над минимума от 1.7860%.
Спадът при лихвите натежа над долара. Щатската валута за последно се разменяше срещу 110.25 йени, като поевтиняването й от 10-месечния връх от 112.23 йени продължава.
Доларът се търгуваше на ниво от 1.0872 долара спрямо еврото, отстъпвайки от близо тригодишния връх от 1.0778, достигнат на 20 февруари.
Спот цената на златото нарасна с 0.53%, до 1 643.75 долара за тройунция, вследствие на нарасналото търсене на активи убежища.
Цените на петрола възстановиха част от загубите си в азиатската сесия, но все още има опасения, че очакваните ограничения в производството от страна на водещи страни производители няма да са достатъчни, за да компенсират спада в търсенето на енергийни продукти в световен мащаб заради вируса.
Щатският лек суров петрол поскъпна с 0.96%, до 50.38 долара за барел. Брентът се оскъпи с 0.78%, до 55.38 долара за барел. ОТ ОПЕК и нейните съюзници, сред които и Русия, дават индикации, че предстои поредно понижение на производството.
Цената на петрола обаче може да бъде поставена по още по-голям натиск, тъй като прогнозите за очакваните по-късно днес данни са за увеличение на запасите от суровината в САЩ.