Как да развиете полезни хранителни навици?
Обещанията от понеделник да заживеем здравословно или да започнем да спазваме строга диета водят до хранителни сривове, съпроводени със самообвинения.
Това са признаци на нарушено хранително поведение.
Как да коригирате подхода си?
Откажете се от концепцията „вредна“ храна
Изяли сте нещо от веригите за бързо хранене и веднага хвърляте критика към себе си. Щом изядете порция броколи, потупвате се по рамото. Неудачно е да правите такова радикално разделение.
То ограничава избора ви и създава парадигма на слабостта и силата. Междувременно ви обрича на чувство на вина всеки път, когато си позволите да му отпуснете края.
Избирайте любими храни
Всеки човек има списък от храни, с които се глези. Да кажем, че това е паста карбонара, багета, шоколад, чаша вино, пица, сладолед и т.н. Честно отговорете – всеки ден ли ги ядете?
Пробвайте да слагате на масата няколко дни поред само пица и ще видите, че в един момент апетитът ви ще отлети. Не се отказвайте от тази храна. Направете я част от едно основно меню, което съдържа полезни храни.
Купувайте продукти предварително
Винаги дръжте под ръка хранителните продукти, които сте планирали да купите. Така, щом влезете в магазин, ще можете да отметнете задачата и да не се окажете в късните часове у дома с празен хладилник и „шкафче на радостта“, изобилстващо от сладки и солени изкушения.
Разбира се, че в моменти на умора ще опразните шкафчето.
Подготвяйте храната не повече от 10 минути
Запасете се с електрически уреди и планирайте добре времето си, за да ограничите случаите, когато предпочитате фастфуда вместо домашно приготвената храна.
Яж вода, за да отслабвашИли как храните с високо съдържание на вода помагат за отслабването
Създайте атмосфера
Понякога искаме да отидем в ресторант, тъй като там атмосферата ни предразполага към приятно прекарване. Има хубава музика, уютен интериор и изискано сервиране. Защо да не създадете подобна атмосфера у дома? Преценете кои са привличащите елементи и ги пресъздайте в къщата си.
Хранете се с положителна настройка
Лошо настроение, караници и всяко друго нещо, което поставя на заден план самия процес на хранене, трябва да елиминирате. Моментите, когато сядате на масата, трябва да бъдат своеобразна почивка. Период, в който да се презаредите. Тук място има само положителната настройка.
Избавете се чувството за вина
Чувството за вина е лош помощник по пътя към здравословния начин на живот. Засичайки на въпроси като „Правилно ли е това? и „Защо не мога да се храня нормално“, ние се лишаваме от простичките решения, които ни носят радост.
Храната трябва да ни носи физиологическо удоволствие. Спрете да мислите за нея като за провинение. Щом го направите, ще има повече място за прокарване на здравословни навици.