"Глътка въздух" за азиатските пазари, въпреки срива на Уолстрийт

Разнопосочни движения се наблюдават на азиатските капиталови пазари в сряда, след като ден по-рано Федералният резерв на Съединените американски щати обяви изненадващо понижение на лихвите с 0.5 процентни пункта.
Снощи индексите на Уолстрийт затвориха "на червено" - въпреки новините от Фед, но тази сутрин на пазарите в Япония, Южна Корея и Нова Зеландия преобладават позитивните настроения.
В Хонконг, Китай и Австралия обаче акциите на повечето компании запазват негативната тенденция, на фона на разпространението на коронавируса по света и опасенията за това как епидемията ще се отрази на глобалната икономика.
Тази сутрин Nikkei 225 добави 0.2% към стойността си, южнокорейският KOSPI се повишава с над 2.2"%, а в Нова Зеландия и Тайван водещите индекси бележат ръст от 0.5 на сто.
В Австралия S&P/ASX 200 бележи нов спад от 1.7%, въпреки поскъпването на повечето суровини на стоковите пазари, които по принцип влияят силно върху представянето на експортноориентирания добивен сектор в страната.
От 20 февруари насам индексът загуби 11.7% от стойността си и в момента се намира на най-ниските си нива от май 2019 г. насам.
В Хонконг Hang Seng губи 0.2% от стойността си към момента, с толкова се понижава и Shanghai Composite.
На стоковите пазари фючърсите на американският лек суров петрол добавиха близо процент и половина към стойността си до ниво от 47.87 долара за барел, а тези на сорта брент поскъпнаха с 1.35%, до 52.58 долара за барел, след като вчера Оранизацията на петролните износители препоръча свиване на добивите с 1 милион барела дневно в опит да се неутрализират ефектите от спада в търсенето, предизвикан от коронавируса.
Според източници, цитирани от Ройтерс, Саудитска Арабия и Русия са близо до споразумение за ограничаване на квотите за добив.
Въпреки повишенията на част от борсовите индекси в азиатско-тихоокеанския регион тази сутрин обаче, анализаторите са на мнение, че пазарните участници остават предпазливи.
Това стана ясно и от движението на облигационните пазари в Съединените щати във вторник - доходността по 10-годишните държавни ценни книжа падна под 1% за първи път в историята.
Все повече инвеститори се насочват към нискорисковите активи (като облигациите) на фона на глобалната несигурност, предизвикана от разпространението на Covid-19.
До този момент вирусът взе над 3000 жертви и продължава да се разпространява в Съединените щати, Европа и Югоизточна Азия.