Еврото продължава да поскъпва - политиките на Тръмп могат да го изстрелят още по-високо
Представители на Европейската централна банка заявиха, че макар еврото да е далеч от това да застраши зелените пари като основен световен резервен актив, валутата все повече ще се разглежда като стабилна алтернатива
&format=webp)
Според централни банкери и финансови анализатори значението на еврото в световен мащаб ще продължи да се засилва през тази година, като политическите сили ще стимулират по-нататъшното му нарастване спрямо щатския долар.
По време на икономически форум в Екс ан Прованс, Франция, миналата седмица представители на Европейската централна банка заявиха, че макар еврото да е далеч от това да застраши зелените пари като основен световен резервен актив, валутата все повече ще се разглежда като стабилна алтернатива, стига да има подкрепяща политика.
„Ако комбинирате американските мита с атаките срещу Фед и институциите, с фискалната устойчивост на САЩ след „прекрасния“ данъчен закон, това обяснява развитието на обменния курс на долара през последните седмици“, заяви Янис Стурнарас, управител на централната банка на Гърция, цитиран от CNBC.
От понеделник статусът на потенциалното търговско споразумение между САЩ и Европейския съюз остава в неизвестност, като се очаква актуализация през следващите дни.
Индикациите от първите търговски сделки на Вашингтон - включително с Великобритания и Виетнам - са, че митата на Белия дом ще бъдат като цяло по-високи за всички стоки, влизащи в САЩ от чужбина, отколкото в началото на годината, дори и да са по-ниски от ставките, с които заплашваха още през април.
Досега през 2025 г. широката несигурност около преговорите за митата в САЩ и тяхното въздействие върху икономиката и инфлацията, заедно с очакванията за фискално стимулиране в ЕС, са обусловили около 14% увеличение на еврото спрямо долара. Тези печалби се получават въпреки намаляването на лихвените проценти от страна на ЕЦБ и запазването им от страна на Федералния резерв.
Междувременно миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп успя да прокара мащабен законопроект за данъците и разходите, постигайки голяма политическа победа - която обаче се очаква да увеличи федералния дефицит, подхранвайки потенциално още повече нервите на американските кредитори.
„Статутът на долара няма да се промени от ден на ден, но еврото е в състояние да спечели от международните резерви“, продължи Стурнарас.
Това ще изисква ЕС да завърши дългогодишните си усилия за формиране на Банков съюз и Съюз на капиталовите пазари и да намали вътрешните бариери, за да може единната валута да увеличи ролята си на международните пазари, отбеляза още той.
Ръководителят на централната банка на Ирландия Габриел Махлуф повтори това мнение.
„Мисля, че това, което наблюдаваме в момента при долара, е пренастройване от страна на инвеститорите“, каза Махлуф на същия форум.
"Не става въпрос толкова за митата, които за заглавията на вестниците. Инвеститорите виждат, че върховенството на закона в Съединените щати действително отслабва, и реагират по съответния начин, защото това означава, че има по-голям риск за техните активи."
В световен мащаб делът на еврото в чуждестранните валутни резерви се задържа приблизително стабилен повече от десетилетие - около една пета. Според публикувания през юни доклад на ЕЦБ делът на щатския долар се е понижил от 68,8% през цялата 2014 г. до 57,8% към края на 2024 г., като точното въздействие на промените през 2025 г. все още не е ясно.
Макар че еврото не е напът изведнъж да замени долара, Махлуф посочва, че то засилва позициите си в световен мащаб и че както ЕЦБ, така и политическите лидери трябва да се възползват от възможността.
Паскал Донохоу, председател на обединението на финансовите министри от еврозоната, казва пред CNBC, че през следващите години ще има голямо увеличение на деноминираните в евро заеми, особено поради проекта за стимулиране NextGenerationEU, разработен в отговор на пандемията.
„Ключовото нещо за нас е как да осигурим здрави основи за еврото“, добавя той, посочвайки стабилността като един от най-важните фактори.
Пътят напред
Курсът на еврото към щатския долар през следващите месеци ще се колебае на фона на актуализациите по отношение на митата, паричната политика и други, но би трябвало да остане като цяло подкрепящ за валутата на еврозоната, смятат стратезите.
Фактът, че скорошният скок на геополитическия риск и на цените на петрола е довело само до малък и временен тласък на долара, подчертава неговата новооткрита крехкост - казва Франческо Пезоле, валутен стратег в ING, в доклад от 26 юни.
Тези фактори включват фискални опасения, политически заплахи за независимостта на Федералния резерв на САЩ или по-ранно от очакваното намаляване на лихвените проценти, отбелязва той.
В доклад от 1 юли стратезите на Deutsche Bank Джордж Саравелос и Кристиан Витошка подчертават, че основният фон за спада на долара е, че „чужденците вече не купуват достатъчно доларови активи, за да финансират огромния дефицит по текущата сметка на САЩ“.
„Не е необходимо чужденците да продават американски активи, за да отслабят долара, а просто да кажат “не, благодаря" на купуването. Това продължава да бъде посланието на различните високочестотни измерители на доларовите потоци, с които разполагаме."