Карлос Куерпо: Испанецът, който иска да „събуди“ еврозоната и да създаде финансов съюз
Кандидатът за председател на Еврогрупата има амбиция за рестарт на проекти като създаване на финансов и банков съюз, засилване ролята на еврото и създаване на „лаборатория за конкурентоспособност“
&format=webp)
Време е страните от еврозоната да се събудят и да поведат Европа към финансов съюз.
Това е целта на 44-годишния министър на икономиката в Испания Карлос Куерпо, който се включи в надпреварата за председател на Еврогрупата.
Той призовава за сериозно раздвижване в работата на институцията, която според него се е превърнала само в говорене, но без действие. „Еврогрупата трябва да взема повече решения“, заявява Куерпо в интервю за Politico, излагайки предложението си за радикални промени.
Според кандидата за председател на Еврогрупата, няколко държави, а не всички 27 членки на ЕС, трябва да поемат инициативата за интегриране на европейските финансови пазари, дългогодишна амбиция на Брюксел, която многократно се сблъсква с трудности.
„Ако не можете да вървите по пътя на намаляване на фрагментацията от 27 на една, може би трябва да вървите по различни стъпки и да намалите фрагментацията, като обедините групи държави.“, смята Куерпо.
Това е сериозен разрив със стратегията на досегашния председател на Еврогрупата Паскал Донахю, когото критиците обвиняват, че през двата си мандата е давал приоритет на широкия консенсус пред реалните решения.
За всеобща изненада през октомври Куерпо стартира „коалиция на желаещите“ – известна като Европейска лаборатория за конкурентоспособност, за да постигне напредък по десетилетния проект за финансови пазари в Европа по американски образец.
Най-големите държави в ЕС – Германия, Франция, Италия, Полша, Люксембург, Нидерландия и Испания, се присъединиха към инициативата, което увеличи авторитета на испанския министър, който заяви, че ще активира този план в действие, ако бъде избран за председател на Еврогрупата, допълва Politico.
„Очаквам, че в даден момент всички 27 държави ще бъдат членове на лабораторията за конкурентоспособност“.
Куерпо обаче е изправен пред трудна битка, за да победи Паскал Донахю при тайното гласуване на 20-те финансови министри от еврозоната следващия понеделник.
Докато някои служители хвалят меките умения и „енциклопедични познания“ на Куерпо за европейската икономика, други са отблъснати от неговите по-радикални идеи, като удвояване на бюджета на ЕС или емитиране на общ дълг за отбрана.
Донахю е фаворит за трети мандат, тъй като е от влиятелната дясноцентристка Европейска народна партия и се харесва на малките държави, които могат да наклонят баланса, допълва Politico.

Третият кандидат, министърът на финансите на Литва Римантас Шадюс, едва ли ще премине първия тур на вота, според служители, запознати с процедурите за гласуване. За да бъде избран председател на Еврогрупата е нужно обикновено мнозинство – 11 гласа.
„Криза на средната възраст“ на Еврогрупата
Еврогрупата е клуб от 20 министри, които координират икономическата политика в еврозоната на ежемесечни срещи.
Според двама дипломати от ЕС, на които Politico предоставя анонимност, Еврогрупата се е превърнала в „безвкусна работна група“ или „мозъчен тръст“.
Група държави – сред които и Испания, поставиха под въпрос ползата от провеждането на месечни срещи в Брюксел в неофициален доклад, който беше възприет като леко критичен към председателството на Донахю.
Изправен пред тази критика, Куерпо заяви, че иска да вдъхне нов живот на спрените проекти като създаването на финансов и банков съюз, и засилване ролята на еврото.
„Трябва да бъдем много ефикасни в предлагането на резултати, в противен случай може да закъснеем“ в сравнение с други чужди държави. Еврогрупата трябва да има глас за тези нови времена, които изискват от нас да се изправим пред нови предизвикателства и да призовем за обновяване“, допълва Куерпо.
Ветото на Италия
Един от най-наболелите въпроси е ветото на Италия върху плана за използване на средства от Европейския механизъм за стабилност – спасителен фонд за държавите, въведен по време на кризата в еврозоната.
Популистките партии в Италия се противопоставят на ратифициране на реформата поради това, че Европейският механизъм за стабилност се свързва със строгите условия за отпускане на помощи по време на срива в еврозоната.
Рим обаче е отворен за използването на тези средства за предоставяне на евтини заеми за отбрана – нещо, което Куерпо е одобрявал в миналото.
В знак на разведряване той заяви, че „трябва да помогнем на Италия в това отношение (ратифицирането на механизма“, въпреки че избегна въпроса за използването на тези средства за отбрана.
„Трябва да осигурим правилните аргументи как механизмът може да помогне да продължим напред и в тези нови предизвикателства.“, допълни кандидатът за председател на Еврогрупата.