Фед извади тежката артилерия, но пазарите падат отново
От Федералния резерв на САЩ извънредно свалиха лихвите почти до нула и обявиха огромна програма за количествено улесняване на стойност 700 млрд. долара, с която да предпазят икономиката от ефектите на коронавируса.
Основната лихва, използвана като бенчмарк както за краткосрочното кредитиране за финансови институции, така и за много лихви по потребителски кредити, вече ще бъде между 0% и 0.25%, след като преди това беше между 1% и 1.25%.
От централната банка на САЩ също така свалиха лихвата по така наречения „дисконтов прозорец“ за спешно кредитиране на банките със 125 базисни пункта до 0.25% и удължиха срока на заемите до 90 дни.
Въпреки агресивния ход, първоначалната реакция на пазарите беше отрицателна. Фючърсите на индекса Dow Jones предвещаваха понижение от около 1 000 пункта при отварянето на пазара на Уолстрийт.
Дисконтовият прозорец е част от функцията на Фед като „кредитор от последна инстанция“ за банковата индустрия. Финасновите институции могат да използват прозореца за ликвидни нужди, въпреки че някои от тях нямат желание да го правят, тъй като това е индикатор, че имат финансови проблеми, което пък изпраща лошо послание.
Фед също така свали изискванията за резервите на хиляди банки до нула.
В добавка, в резултат на глобален координиран от Фед ход, Централната банка на Канада, Централната банка на Англия, Централната банка на Япония, Европейската централна банка, Федералният резерв и Централната банка на Швейцария са предприели действия, за да повишат доларовата ликвидност по света чрез съществуващите суапови договорености.
Банките са понижили лихвата по тези суапови договори и са удължили периода. Предприетите от Фед действия са най-мащабните от страна на банката в един ден в историята й, според CNBC.
Tези мащабни ходове обаче не успяха да убедят пазарите, които отчитат сериозни понижения рано днес.
E-mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 паднаха с 4.77%, до дневния си лимит извън САЩ.
Фючърсите на EUROSTOXXX 50 се понижиха с 2.8%, докато спадът при FTSE беше от 1.7%.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита понижение от 3.1% до най-ниското си ниво от началото на 2017 г., докато японският Nikkei губи минималните 0.14%.
Индексът на сините чипове на борсата в Шанхай падна с 1.4%, въпреки че Централната банка на Китай изненада с нови ликвидни инжекции за финансовата система.
Новозеландската централна банка също шокиращо свали лихвата със 75 базисни пункта, до 0.25%, а Централната банка на Австралия наля още средства във финансовата си система.
Понижението на лихвите от страна на Фед и обещанието за изкупуване на още облигации свали лихвата по 10-годишните щатски държавни ценни книжа до 0.68% от 0.95% в петък.
Това първоначално постави долара под натиск, въпреки че след това щатската валута успя да възстанови част от позициите си в азиатската сесия. Доларът за последно губеше 1% спрямо японската йена при 106.82, след като по-рано през деня падаше с 1.7%. Еврото остава без промяна на ниво от 1.1112 долара.
Цените на петрола падат вследствие на опасенията относно търсенето в световен мащаб. Брентът поевтинява с 1.01 долара, до 32.84 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол се понижи с 53 цента, до 31.20 долара за барел..
Цената на златото, от своя страна, скочи с 1.1%, до 1 546.74 долара за тройунция.