Безработицата в САЩ може да скочи до 30%
Безработицата в САЩ може да скочи до 30% през второто тримесечие на тази година заради прекъсването на работата на много компании, наложено от разпространението на коронавируса в страната. Брутният вътрешен продукт за същия период може да се срине с безпрецедентните 50%, прогнозира президентът на Федералния резерв на Сейнт Луис Джеймс Булард.
Той призова правителството да предприеме мощни фискални стимули, които да компенсират загубите на доходи, чийто размер може да надхвърли 2.5 трилиона долара.
По думите на Булард Федералният резерв може да предприеме и още мерки, за да гарантира функционирането на финансовите пазари.
"Всички възможни инструменти са на масата. Имаме още опции, в случай, че се налага да действаме. В следващите месеци могат да се направят много неща, но всичко зависи от това какви ще бъдат решенията на Конгреса", коментира Джеймс Булард в телефонно интервю за Bloomberg.
Неговата мрачна оценка за състоянието на най-голямата световна икономика обаче подчертава нуждата от бързи политически действия от страна на Конгреса и Белия дом, пише още изданието.
Миналата седмица Фед рестартира програмите за количествени улеснения, използвани в годините на световната финансова криза и отново свали лихвите до нива, близки до нулата, за да подкрепи паричните пазари.
Централната банка заяви, че може да увеличи стойността на портфейла си от държавни ценни книжа с 500 милиарда долара и на този от ипотечни облигации с 200 милиарда долара.
Само през изминалата семица Фед осъществи покупки на държавен дълг в размер на 272 милиарда долара.
"Това е планирано, организирано и частично затваряне на американската икономика през второто тримесечие. Целта ни е да осигурим подкрепа за всички - и за домакинствата, и за бизнеса. Изправени сме пред огромен шок, но можем да се справим с него и да задържим ситуацията под контрол", коментира още Джеймс Булард.
По думите му дребният и средният бизнес в САЩ ще имат нужда от специална нова програма за стимули, но създаването ѝ ще отнеме известно време, затова засега е по-добре да се използват съществуващите механизми за подкрепа и финансиране - схемите за кредитиране на дребния бизнес и държавните гаранции.
Според шефа на Федералния резерв на Сейнт Луис идеята е всички граждани и фирми да получат подкрепа, а не да се фокусират стимулите само върху отделни компании или сектори, като авиокомпаниите и туризма.
"САЩ не бива да губят компании или сектори заради невъзможност да им бъде оказана държавна подкрепа. Би било тотална глупост да загубим важен икономически сектор заради някакъв вирус. Защо да го правим?", смята още Булард.
По думите му би трябвало застраховките за безработица да се приложат върху 100% от доходите на засегнатите работници. Според него това може да се нарече "пандемична застраховка", защото прекъсването на работата на компаниите се прави именно с цел да се спре разпространението на заразата.