Историята зад снимката на ген. Мутафчийски в коридора на ВМА
Една снимка развълнува стотици в социалните мрежи. На нея се вижда как медици, сред които и професор Мутафчийски, си почиват в болничен коридор след тежка операция.
В кадър са ключови лекари, на които днес се разчита България да преодолее кризата с COVID 19.
Четирима лекари в болничен коридор посреднощ. Снимани минути, след като са спасили живот. „Тази снимка е всъщност на част от екипа, който е участвал в моята реанимация, в коридора на ВМА“, казва за Нова телевизия офталмологът д-р Борис Коцев.
„На снимката се вижда проф. Николай Младенов, който в момента е шеф на реанимацията в болница Токуда. Аз не се виждам. Вижда ми се само кракът и едно паднало сабо. Проф. ген. Мутафчийски, д-р Бъдаров и колегата съдов хирург. Това, че сабото ми е паднало на земята, може да предположите какво е било. Какъв стрес, какъв адреналин и какво сме усетили“, казва и директорът на Пирогов проф. д-р Асен Балтов.
„Тази снимка е за много интересен случай за едно момче, което щеше да загине след катастрофа. И се случи някъде към 4 часа сутринта, доколкото си спомням. Това момче стана доктор след това“, обясни ген. Венцислав Мутафчийски.
Доктор Борис Коцев е жив, благодарение на над 12-часова спешна операция, която събира на едно място едни от най-именитите специалисти в страната. Всичко започва в един ранен следобед през 2009 г., когато Коцев е още студент по медицина в 4 курс.
Излиза с мотора си. „На СМГ видях как един бус ми отнема предимството, опитах се да го избегна, но не успях“, обяснява младият лекар.
Първо го настаняват спешно в ИСУЛ, но състоянието му се влошава. Транспортират го във ВМА. „По-късно през нощта, събитията стават между 2 и 5 сутринта, извикахме и проф. Мутафчийски, за да помогне, защото се оказа, че има и тежки съдови разкъсвания около черния дроб. И вече това е снимката, когато приключи всичко към 5:30 часа“, обяснява проф. Балтов.
„На практика, комбинация от почти всички хирургични специалности са съумели да се координират. И да покажат, че дори такива невъзможни случаи, безнадеждни на практика, имат надежда“, коментира д-р Борис Коцев.
Днес почти всеки от медиците на снимката е зает с борбата с коронавируса. В Пирогов са настанени пациенти на възраст от 32 до 80-годишна възраст, като двама от тях са в тежко състояние. Болницата е подготвена за два месеца напред, твърди проф. Балтов.
"Ние сме взели всички предпазни мерки за екипите, за работещите. Знаете, че между 20 и 30% от персонала обикновено се заразява, независимо колко добре се опазва. Те са 24 часа, 7 дни. Които работят в средата, където са инфектираните пациенти с коронавирус, те седят по две седмици, след което остават още две седмици под карантина. Те живеят вътре между пациентите“, казва директорът на „Пирогов“
Но и това ще мине, убеден е професор Балтов. След време за този период ще ни напомнят само снимките.