Водещите икономики отчитат рекорден спад на бизнес активността
Водещите световни икономики регистрират най-силния месечен спад на бизнес активността в своята история на фона на коронавирусната криза. Това показват данните на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, цитирани от Ройтерс.
Краят на кризата все още не се очертава, тъй като няма яснота за това колко дълго ще продължат въведените извънредни ограничителни мерки и блокади.
ОИСР заяви, че водещите икономически индикатори (CLI), които обикновено отбелязват точките на обръщане на икономическия цикъл, в момента сочат, че всички големи икономики се намират в състояние на "рязък спад".
Общият CLI индикатор бележи месечен спад от 99,6 пункта през февруари до 98,8 пункта през март, което показва рязко икономическо забавяне. Тази тенденция е най-силно изразена в Германия, чийто водещ показател спада от 99,4 пункта на 97,5 пункта. Индексът на Франция пада от 99,4 пункта до до 98,8 , на Италия - от 99,5 на 98,1 пункта, а този на еврозоната като цяло - от 99,4 на 98,2 пункта.
Показателят CLI на ОИСР за САЩ се понижава през март до 98,9 от 99,5 пункта месец по-рано, а за Китай - до 98,8 от 99,1 пункта.
Водещите индикатори на ОИСР предоставят предварителни сигнали за ускоряване или забавяне на икономическата активност и се базират на разнообразна серия от данни, които от историческа гледна точка предвиждат такива промени.
Последните индикатори отбелязват рекорден спад в повечето големи икономики, посочва базираната в Париж организация, като добавя, че поради безпрецедентната ситуация и огромната несигурност за това колко дълго ще останат в сила въведените рестриктивни мерки, трябва да се внимава при тълкуването на последните данни.
В резултат на това ОИСР заяви, че показателите "все още не могат да предвидят края на настоящото икономическо забавяне".
През миналия месец ОИСР изчисли, че всеки един месец, през който водещите икономики остават блокирани, ще отнема по два процентни пункта от техния годишен растеж.