Държавите от региона на Източна Азия са сред най-напредналите в борбата с разпространението на епидемията от коронавируса. Техният опит се използва от лидерите на останалите страни и в същото време може да послужи като пример за това как би могло да протече постепенното "отваряне" на икономиката след отпадането на ограниченията за придвижване и за спазване на физическа дистанция.

Един от основните изводи, който се налага все по-силно, е че възстановяването в повечето случаи се оказва доста крехко, се посочва в анализ на Peterson Institute for International Economics, цитиран от Marketwatch.

По-рано тази седмица американският президент Доналд Тръмп сформира нова работна група, която ще разработи механизъм за излизане от карантината, довела до рязко свиване на икономическата активност в Съединените щати.

Много европейски държави също обявиха, че мислят за възможните варианти за постепенно връщане към нормалния живот, след като отмине пикът на епидемията.

Засега обаче изглежда, че моментът за това не е настъпил. А опитът на азиатските държави показва, че дори и след отмяната на най-строгите ограничителни мерки, много от рисковете все още са налице.

Един месец, след като Китай обяви плановете си за постепенно възстановяване на стопанската активност, едва половината от малките фирми в Поднебесната империя са отворили отново врати.

Освен това процесът съвсем не бе гладък, тъй като по границите на най-засегнатата провинция Хубей, която остана по-дълго под карантина, се стигна дори до сблъсъци между полицията и местните жители, които се опитваха да я напуснат.

Китайската икономика не се възстановява толкова бързо след кризата, колкото се очакваше. Към момента тя генерира 80% от производството преди избухването на епидемията. Един от най-големите проблеми е, че страната е ориентирана основно към експорта, а засега има търсене единствено за медицински консумативи и изделия.

Лекари: Останете си вкъщи и ще ви ръкопляскаме Медицинските специалисти призоваха хората да останат по домовете си


В останалите сектори активността все още е далеч от предкризисните си нива. Данните от последния уикенд в Китай показват, че потреблението е било с 80% под обичайните си равнища.

В Сингапур първоначалните успехи в борбата с разпространението на COVID-19 бяха последвани от втора вълна на заразявания, предизвикана основно от завръщащите се хора от чужбина. Островната държава в крайна сметка въведе драконовски мреки за изолиране на новите случаи, включително и затваряне на границите за чужденци.

Всичко това показва, че ограниченията за международните полети може би ще останат в сила доста по-дълго от очакваното.

Една от причините за по-ниската смъртност на епидемията в много от източноазиатските държави, е че хората, поставени под карантина, не си стоят вкъщи, където да заразят и останалите членове на семействата си, а в специално предвидени за целта здравни заведения.

Другият ключов инструмент в борбата срещу вируса е стриктното проследяване на всички възможни контакти на заразените. В Сингапур, Южна Корея и Тайван активно се използват мобилните приложения, които позволяват на здравните власти да изолират потенциалните огнища на заразата, без да се налага да блокират цялата икономика.

Готвят удължаване на карантината за 20% от населението на светаТя засяга 1.3 милиарда души


В петък Google и Apple обявиха, че работят върху съвместен проект, който има за цел да създаде подобно приложение. С него двeтe компании ще сe опитат да изградят механизъм за проследяване на контактите с помощта на мобилните устройства.

Но може би най-важният извод от досегашният опит на Източна Азия в борбата с коронавируса е, че никога не трябва да се бърза с обявяването на победата. Все още за COVID-19 се знае твърде малко - каква е степента на придобиване на т. нар. "стаден имунитет", може ли вирусът да се превърне в сезонен и дали могат да се очакват следващи вълни на епидемията.