Вече месец България е в извънредно положение. Повече от 99% от населението, според думите на ръководителят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски, спазва препоръките за самоизолация, но дали това е достатъчно?

Въпреки призивите на правителството, шефовете на големите болници у нас, както и всички медии, една малка част от хората свободно се разхождат из паркове, планини и се събират на групи от по 5-10 души, за да пият бира в пролетното време.

И всичко това на фона на засилените проверки и масовите глоби. Че какво толкова, ще кажат те – „нищо няма да стане“, или пък „не си нарушител, докато не те хванат“.

Да, изолацията има недостатъци – децата не могат да излизат, а малката част на спортуващи българи – не могат да го направят.

Но цената като че ли този път е висока – цената на един човешки живот... Този на нашите деца, родители или приятели.

Примерът от другите държави и най-вече съседна Турция, както и Италия, Испания, САЩ, Франция и Германия обаче трябва да ни спре от безотговорните постъпки.

Най-малкото, защото населението в България вече и официално е под 7 млн. души. Топим се „само“ с някакви си 50 000 годишно, а това прави по милион за 20 г. Какво ли бъдеще очаква нашите деца тук?

Но да се върнем на коронавируса... У нас заразените продължават да растат, а от СЗО обявиха, че COVID-19 е 10 пъти по смъртоносен от свинския грип.

СЗО: COVID-19 е 10 пъти по смъртоносен от свинския грипВ световен мащаб се очаква случаите със заразени да достигнат 2 милиона тази седмица

Добрата новина: В страната има осигурени 15 000 дози хлорохин, които ще бъдат давани на пациенти в по-леко състояние, за да не се стига до тежки усложнения, това заяви професор Асен Балтов, директор на болница „Пирогов“.

Пазарите и Великден: Пазарите в страната ще останат затворени след 16-ти април до второ нареждане. Недоволни производители обявиха днес, че очакват сериозни загуби и дори фалити, въпреки че по-рано днес бе договорено супермаркетите да започнат да предлагат родни продукти. Колко повече – така и не стана ясно...

В други страни затвориха църквите за Великден, ние със Св. Синод решихме да заложим на дисциплината, самосъзнанието и вярата. Това каза през уикенда премиерът Бойко Борисов на брифинг в Министерския съвет.

Дали обаче това това няма да е причината, поради която част от вирусолозите в страната очакват пик за заболелите седмици след Великден?

Лошата новина: Само в Сърбия от съседните ни държави се тества по-малко, отколкото у нас. Изчисленията са на worldometers, а обобщението бе направено по-рано днес от Profit.bg

Държавите, направили най-много тестове за COVID-19. Къде сме ние?Страната ни заема 62-о и 73-о място по два основни показателя

В последните 24 часа най-сериозно е положението в САЩ, въпреки че и там се наблюдава спад на новозаразените. Пик се наблюдава във Великобритания, Франция и Турция, където заболелите от COVID-19 са по над 4 хил. за ден.

Следват Италия и Испания, но също и Русия, където за пореден ден се отчита ръст на заразените.