Пандемия нападна и маслините
Загубите от разпространението на бактерията Xylella fastidiosa, която унищожава маслиновите дървета, могат да надхвърлят 20 милиарда евро.
Заболяването, което тръгна от Италия, вече се наблюдава в Испания, Франция и Португалия, пише BBC.
Загубите на хиляди декари маслинови насаждения могат да доведат до увеличаване на цената на зехтина за потребителите, предупреждават фермерите.
Xylella fastidiosa е една от най-опасните бактерии за овощните дървета. Освен маслините, тя засяга черешите, бадемите и сливите.
До този момент обаче най-големите щети се наблюдават при маслиновите насаждения. За първи път микрооганизмът беше установен през 2013 г. в италианския регион Пулия.
Бактерията се разпространява най-често от насекомите. Болестта нарушава движението на вода и хранителни вещества под кората на дървото, като с времето то умира.
В Италия щетите, нанесени от Xylella fastidiosa, придобиват катастрофални размери. По оценки на местните земеделци, маслиновата реколта е намаляла с 60% от 2013 г. насам.
"Щетите върху маслиновите насаждения се отразяват и на цената на земеделската земя, както и на туристическата индустрия в региона. Това оказва влияние и върху заетостта в селското стопанство", разказва пред BBC д-р Мария Сапонари от Италианския институт за растителна защита.
Засега единственият начин за ограничаване на разпространението е премахването на заразените растения и опитите за унищожаване на насекомите-преносители.
Експертите са разработили няколко сценария за развитието на заразата в Испания, Италия и Гърция, които форимрат 95% от общото производство на зехтин в Европа.
В най-лошия от тях се очаква унищожаване на почти всички насаждения, което ще изисква тяхното презасаждане.
При този вариант общите разходи на сектора в Испания ще достигнат 17 милиарда евро, а възстановяването ще отнеме 50 години. В Италия и Гърция загубите ще възлязат респективно на 5 милиарда и 2 милиарда евро.
Ако разпространението на бактерията се забави или се засаждат сортове, устойчиви на заболяването, загубите могат да бъдат ограничени и в по-малки стойности, твърдят още учените.
Засега има два сорта маслини, които са доказали по-висока устойчивост на Xylella fastidiosa, но според земеделците са необходими още повече усилия в тази посока.