Първата борсова сесия в азиатско-тихоокеанския регион за тази седмица стартира с повишения за водещите индекси.

Японската централна банка обяви нова порция от стимули, с които ще се опита да "омекоти" негативните икономически ефекти от пандемията.

Институцията обяви, че ще купува неограничени количества облигации от финасовите пазари, като целта е да се поддържат максимално ниски лихвени равнища.

Освен това Bank of Japan понижи очакванията си за инфлацията, като прогнозира, че в близките три години тя едва ли ще достигне целевото ниво от 2%.

Ходът на институцията се отрази позитивно на капиталовите пазари. Водещият индекс на борсата в Токио Nikkei 225 добави 2.5% към стойността си.

Оптимизмът се пренесе и на останалите пазари в региона, като в Хонконг Hang Seng регистрира повишение от близо 2 на сто, южнокорейският KOSPI добави 1.8%, а австралийският S&P/ASX 200 се повиши с 1.4 на сто. спрямо нивата си от петък.

На стоковите пазари петролът отново тръгна в низходяща посока тази сутрин. Фючърсите на американския лек суров петрол поевтиняха с над 11% - до ниво от малко над 15 долара за барел, а тези на сорта брент загубиха около 4%, до 23.84 долара за барел.

След пандемията идва дългът На фона на икономическия срив, предизвикан от пандемията, правителствата написаха

През идната седмица се очаква да бъдат публикувани ключови данни, които ще покажат колко са големи щетите за световната икономика, нанесени от COVID-19.

Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка имат насрочени заседания съответно в сряда и четвъртък, на които ще обяват бъдещите си стъпки за овладяване на кризата.

В сряда излизат и предварителните данни за брутния вътрешен продукт на САЩ за първото тримесечие на годината. В четвъртък ще бъдат публикувани и предварителните данни за икономиката на еврозоната.