Производството на твърд алкохол в Русия се срина - въпреки че данните показват, че гражданите консумират повече силни спиртни напитки от всякога, пише POLITICO.

Федералната служба за регулиране на алкохолния пазар на Русия съобщи тази седмица, че производството на спиртни напитки е намаляло с над 16% през първата половина на 2025 г.

Официалната статистика показва, че производството на водка е спаднало с 10,9 процента на годишна база - от 33,40 милиона декалитра през 2024 г. до 31,38 милиона декалитра за същия период на 2025 г.

Легендарната руска напитка, която през 90-те години дори временно е използвана като национална валута, остава и до днес важна част от културната идентичност на страната.

През 2024 г. руснаците са консумирали повече алкохол, отколкото в която и да е от последните осем години. Все повече хора предпочитат ром, уиски, бренди и текила, съобщи през май руската одиторска компания „Финекспертиза“.

Продажбите на тези напитки са нараснали с 10,2 процента, достигайки 3,2 литра на човек годишно, като в някои региони това вече надминава консумацията на водка. Въпреки това, водката остава най-предпочитаната напитка в страната, представлявайки 60% от годишните продажби.

В същото време президентът Владимир Путин заяви, че руснаците започват да пият по-малко и че все повече от тях залагат на спорта. „Спрете да пиете и започнете да карате ски“, пошегува се той.

Спадът в производството на водка в Русия се дължи на повишените цени на алкохола и на забраната за износ на спиртни напитки към Европейския съюз, САЩ и други държави в резултат на западните санкции.

Тази забрана значително е намалила приходите от износ за руските производители на водка, съобщи през юни регионалната служба за контрол на качеството в Ростов, позовавайки се на данни от консултантската компания Strategy Partners.