Плажни шезлонги, разделени от плексиглас. Кръвни тестове и пръскания с дезинфектант преди полети.

Тези неща може да звучат екстремно, но са реални мерки, които някои компании в туристическата индустрия обмислят, с цел да накарат почиващите да се чувстват в безопасност и комфортно в света след блокадите.

Прекалено рано е да се каже кога ще бъде възобновен международният туризъм – Аржентина, например, удължи забраната за полети до септември, а британски министър заяви, че скоро няма да резервира лятна почивка.

Как обаче ще изглежда пътуването в чужбина, когато стане възможно отново?

Ето какво можем да очакваме, според BBC.

Летищата

Много летища вече въведоха мерки, насочени към хората, които трябва да пътуват, съобразени с правителствените препоръки, така че те може да звучат познато.

Сред тях са спазването на дистанция между 1 и 2 метра по всяко време (с изключение на хора, които живеят заедно), дезинфектанти за ръце навсякъде на летищата и мерки за по-равномерно разпределение на пътниците между терминалите.

В САЩ летищните власти казват, че пътниците трябва да мият ръцете си в продължение на 20 секунди, съгласно официалните препоръки, преди и след проверките на летището.

На международното летище в Хонконг обаче в момента се тества устройство за дезинфектирането на цялото тяло. Това устройство, според летището, може да дезинфекцира използващите го в рамките на 40 секунди, използвайки спрейове, които убиват бактериите и вирусите по кожата и дрехите.

Там също така се изпробват и автономни почистващи роботи, които се движат из летището и убиват бактериите с ултравиолетова светлина. Подобни роботи са тествани и в импровизирани болнични стаи.

Летищата, които имат електронни гишета за чекиране, насърчават пътниците да ги използват, за да се избягва ненужния контакт с други хора.

Според Джеймс Торнтън, старши изпълнителен директор на Intrepid, процесът по преминаването през летищата вероятно ще отнема повече време заради по-строгите проверки.

"Точно както изваждането на течностите и електронните устройства преди преминаването през машините се превърна в норма, същото ще се случи и с новите насоки за социални дистанциране," казва той. "Възможно е да бъде въведен и имунен паспорт."

По-рано през годината няколко летища обявиха, че въвеждат използването на "термо камери за скрийнинг" в опит да предотвратят разпространението на вируса.

Процедурата обаче раздели експертите относно своята ефективност, тъй като някои хора са асимптоматични, а много летища няма да я използват.

Някои стигнаха и по-далече, като от Emirates предлагат на пасажерите бързи кръвни тестове за COVID-19 преди качването на самолета на летището в Дубай. От Emirates твърдят, че тестовете дават резултат в рамките на 10 минути.

В самолета

Докато заемате мястото си, ще трябва да си представяте усмивките на стюардесите, тъй като те най-вероятно ще носят маски.

Може да изберете да им отвърнете с усмивка, но вие вероятно също ще носите маска, тъй като все повече страни препоръчват използването им.

Вероятно обаче ще сте спокойни, след като знаете, че повечето големи авиокомпании ще са засили хигиенните си мерки, вследствие на което масичката през вас, подлакътниците и коланът ви ще са дезинфекцирани.

Ако сте резервирали полет с Korean Air, не се стряскайте, ако на пътеката между седалките се появят хора в цели защитни костюми, тъй като от авиокомпанията обявиха, че планират да снабдят екипажа си с такива, както и с ръкавици и шлемове за лице.

След пандемията вероятно ще е добър момент да оцените това, че няма да споделяте подлакътниците с други хора, тъй като повечето авиокомпании заявиха, че средните места в самолетите ще останат празни (поне отначало).

Пилот на самолет, който работи за Tui, пожелал да бъде назован само с първото си име Кристиян, казва, че разделянето на пътниците в самолета може да е за добро от здравна гледна точка, но, може да се окаже "силно възпиращо" и скъпо.

"Загубата на една трета от местата ще означава, че авиокомпаниите или работят на загуба, или пък ще се върнем в добрите стари времена, когато двупосочен билет Париж-Ница струваше 1 145 евро в днешни пари."

Той твърди, че страните, които разчитат до голяма степен на туризма, вече се свързват с туроператорите. "Смятам, че ще видим лек рестарт на полетите до избрани дестинации към края на сезона."

На вашата дестинация

Как ви звучи почивка на италиански плаж? Ами, може да ви се наложи да лъкатушите между високи плексигласови прегради, които разделят шезлонгите, докато си търсите сянка на пясъка.

"Виждал съм скици," казва Улф Зонтаг от Института за туристически проучвания в Северна Европа, "те сериозно обмислят тази идея в Италия."

Според Зонтаг европейските дестинации също така обмислят начини за организиране на гостите в хотелите, в това число и настаняването им през стая.

Забравете за лятна почивка. Където и да било по светаНяма никакви сигнали за това, че забраните за пътуване ще бъдат отменени

"Ако основната цел е социално дистанциране, тогава ще трябва да се справят с това. Не изглежда, че басейните в средиземноморските курорти ще могат да отворят," добавя той.

Докато ресторантите обмислят разполагането на масите на по-големи разстояния, верига хотели в Португалия на име Vila Gale обяви, че "се запасява с дезинфектанти за ръце" и "изготвя ‚а ла карт‘ менюта, които да заменят шведските маси".

Николаос Сипсас, преподавател по медицина в Атина, е съгласен, че шведските маси са голям риск, както и басейните, баровете и плажовете.

"Представям си рядко населени гръцки плажове. С други думи, ще има плажуващи, но те няма да са близо един до друг. Няма да сме свидетели на феномена на организираните плажове, на които кърпите са една до друга," казва той.

Други европейски държави обсъждат "туристически коридори", които да свързват райони и страни членки, които са най-слабо засегнати от COVID-19.

Хърватия, например, вече обяви, че може да приеме туристи от Чехия и Словакия със специален достъп до плажовете си това лято.

Това ще промени ли бъдещето туризма завинаги?

Може би не ви харесва да мислите хипотетично за почивка в чужбина. И вероятно не сте само вие. Фактът е, че в бъдеще вероятно повече почивки ще бъдат в границите на родните държави.

"Хората вероятно ще пътуват в чужбина по-малко и почивките в границите на родните страни може би вече ще са нормата," казва Анди Ръдърфорд, основател на британския туроператор Fresh Eyes.

След глобалната пандемия корабните круизи, ски почивките и полетите до далечни дестинации може да изгубят привлекателността си, особено със завръщането на фокуса върху зелените технологии и начините за справяне с климатичната криза, казва Ръдърфорд.

"Нашата отдаденост на туризма трябва да се базира на взаимно уважение, солидарност и отговорност," посочва той.