Как ще бъде възстановено свободното движение на хора в ЕС
111 външни министри от Европейския съюз разговаряха днес как да бъде поетапно възстановено свободното движение на хора, но след като са взети всички мерки за тяхното здраве и безопасност, съобщават от МВнР.
Първите дипломати на Австрия, България, Германия, Гърция, Испания, Италия, Кипър, Малта, Португалия, Словения и Хърватия обсъдиха днес чрез видеоконферентна връзка ситуацията в своите държави и се разбраха да работят за общоевропейски подход при постепенното отваряне на границите, без обаче да се прави компромис със здравето на хората.
„От особена важност е и да имаме общоевропейски здравни мерки и правила, които да бъдат прилагани при пътуванията в ЕС“, заяви Екатерина Захариева по време на видеоконферентен разговор с 10 свои колеги външни министри от ЕС.
Това включва и единни медицински протоколи при посрещането на чуждестранните туристи, тъй като ако всяка държава въведе свои практики по границите, гражданите ще бъдат затруднени. В момента здравните власти в различни държави прилагат различни методи за контрол на пътниците – мерене на температурата, поставяне под карантина, PCR тестове, скрининг на случаен принцип.
„Имаме две важни задачи: да се борим с разпространението на вируса и същевременно да подпомогнем възстановяването на нашите икономики и свободното движение на хора, стоки и капитали“, допълни Захариева и представи българския план за отслабване на рестрикциите, включващ поетапно възстановяване на работата на заведенията за обществено хранене, търговските обекти и бъдещото облекчаване на пропускателния режим по границите. В момента все още страната ни не е отменила 14-дневната карантина на всички пристигащи граждани, независимо дали са българи или чужденци. В зависимост от развитието на епидемичната обстановка тази мярка може да бъде преразгледана.
Видеоконферентният разговор бе по инициатива на германския външен министър Хайко Маас по повод представения миналата седмица от Европейската комисия Пакет за туризма и транспорта.
Министрите приеха и обща декларация, в която призовават отслабването на мерките да стане координирано и поетапно по предварително съгласуван начин между страните-членки на ЕС, да се гарантира безопасното пътуване и завръщане на европейските граждани, което включва приемането на общоевропейски правила за здравна безопасност в транспорта.
Първите дипломати призоваха бизнесът да участва отговорно в прилагането на мерките за безопасност при отслабването на мерките и се разбраха отново да обсъдят развитието на ситуацията в първата половина на юни, когато ще са налице първи конкретни мерки за практическо облекчаване на трансграничните пътувания.