Могат ли държавните инвестиционни фондове да спасят икономиката?
Държавните инвестиционни фондове ще играят важна роля в икономическото възстановяване след кризата, предизвикана от коронавируса. Това коментира пред CNBC директорът на Турския инвестиционен фонд Зафер Сьонмез.
"Според мен в перода след COVID-19 ще станем свидетели на по-висока активност от страна на държавните инвестиционни фондове", смята той.
Турската икономика пострада сериозно от пандемията и от мерките, предприети за ограничаването на нейното разпространение. Според Зафер Сьонмез обаче, това е възможност за управляваната от него институция да участва по-активно във възстановяването и в дейностите, които правителството предприема в отговор на пандемията.
Турският държавен инвестиционен фонд беше създаден през 2016 г. като стратегически инструмент, чрез който държавата да може да придобива дялови участия в различни бизнеси.
"От гледна точка на държавния дълг, в Турция той е сравнително нисък като дял от брутния вътрешен продукт - около 32.5%. Това означава, че има възможост за допълнителен достъп до капитал. Но от гледна точка на частния сектор, именно държавният инвестиционен фонд би могъл да покрие финансирането на дялови участия", обяснява Сьонмез.
Той прогнозира, че през следващите три до пет години държавните инвестиционни фондове и компании ще заемат все по-важно място.
Турският фонд разполага с активи на стойност малко над 33 милиарда долара. Те изглеждат скромни на фона на суверенните фондове в Норвегия, Китай, Абу Даби и Кувейт.
Преди избухването на пандемията инвестиционният фонд в южната ни съседка имаше амбицията да увеличи портфейла си до над 100 млрд. долара до 2023 г.
Тенденцията на увеличаване на държавните инвестиции в икономиката вече е в ход в много от държавите в Близкия изток. Те правят все повече вложения както в местните си икономики, така и зад граница.
"Ако погледнем ситуацията в Турция, това беше една платформа, която досега липсваше в икономическия пейзаж. Ние сме един от новите суверенни фондове, но ще бъдем много по-активни. В настоящата трудна ситуация от нас се очаква да осигурим финансирането на дялови участия с участието на държавата", казва още Сьонмез.
Турската икономика беше под натиск още преди избухването на пандемията, припомня CNBC. През последните две години турската лира рязко поевтиня спрямо долара, бюджетният дефицит се увеличи, а безработицата в страната достигна ниво от 14%.
В края на март тази година правителството обяви мащабен план в подкрепа на икономиката, включващ стимули на обща стойност 15.4 млрд. долара. Турският държавен инвестиционен фонд осигури финансиране в размер на 3 млрд. долара за три от държавните банки в страната, като целта беше да заздравят капиталовата си позиция и да "омекотят" негативните ефекти от пандемията.
През април турският парламент одобри и законови промени, които ще позволят на суверенния фонд да придобива дялове в капитала на затруднени компании по време на пандемията.