Дискотеките в Китай: Маски, дезинфектанти и купон до зори
Нощните клубове в Китай отново започват да се връщат към живот, а собствениците, посетителите и служителите се чувстват все по-свободно с отминаването на епидемията от COVID-19 и ограниченията, които бяха въведени заради нея.
Някои от предпазните мерки обаче остават в сила. Дезинфектантите, маските и чашите за еднократна употреба вероятно ще продължат да са "част от пейзажа" в заведенията за известен период от време, пише Ройтерс.
Музикалният клуб 44KW се намира в един от финансовите центрове на Шанхай и обикновено събира любителите на електронната музика. Той отвори врати в средата на март, след като беше затворен в продължение на шест седмици.
Трябваше да мине известно време, преди посетителите отново да се "престрашат" да напълнят дансинга, но през изминалия уикенд заведението беше пълно с клиенти, които седяха по масите, танцуваха и общуваха без кой знае какви признаци на социално дистанциране.
"През първите няколко седмици след карантината нямаше много посетители, защото хората все още се страхуват за своята безопасност. Към края на април обаче хората започнаха да се завръщат", казва собственикът на заведението Чарлз Гуо. По думите му посещаемостта вече е на почти същите нива, както и миналата година.
Не всичко обаче е като в "доброто старо време".
На входа на клуба се проверява телесната температура на всеки, който иска да влезе. Посетителите оставят и лични данни за контакт.
Всички служители - охраната, барманите и сервитьорите, трябва да носят маски и ръкавици през цялото време, докато са на работа. Клиентите не са длъжни да го правят, но въпреки това много от тях са с маски.
Стъклените чаши са заменени от такива за еднократна употреба, а около всички маси в заведението са поставени дезинфектанти.
Дръжките на вратите и тоалетните се дезинфекцират на всеки час, а цялото помещение се почиства цялостно по два пъти всеки ден - преди и след отваряне.
Нощните клубове бяха сред "огнищата" на разпространение на пандемията в Азия, припомня Ройтерс.
По-рано този месец в Южна Корея беше регистрирана и "втора вълна" на заразяване, която тръгна именно от клубове и барове в Сеул.