Акциите и петролът поевтиняват заради страха от втора вълна
Азиатските акции поевтиняват днес, а цените на петрола се понижиха, след като опасенията от втора вълна на коронавируса в Пекин накараха инвеститорите да потърсят активите убежища. Слабите данни за китайската икономика се отразиха допълнително на пазарните нагласи.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.3%, докато спадът при австралийският основен индекс е от 0.1%. Южнокорейският KOSPO отчита понижение от 0.3%, а японският Nikkei пада с 0.7%.
Китайските акции отвориха на отрицателна територия, като индексът на сините чипове CSI300 отчита спад от 0.1%.
Днешните понижения идват след силният ръст при акциите в световен мащаб от края на март насам, подкрепен от стимулите от страна на централните банки и оптимизма около постепенното вдигане на ограничения, наложени с цел ограничаване на разпространението на коронавируса.
“Всяка едно избухване на заразата ще бъде следено много предпазливо от инвеститорите. Пазарът отчита, че проблемът с COVID-19 все още не е разрешен,” казва пред Ройтерс Джеймс Макглу, анализатор в Argonaut.
Той очаква корекцията да продължи “докато пазарите определят какво ни предстои.”
Е-mini фючърсите на щатския индекс S&P500 падат с 1.1% в азиатката сесия.
Нагласите по отношение на риска на пазарите получиха нов удар, след като Пекин отчете десетки нови случаи на COVID-19 в последните дни, всичките свързани с голям хранителен пазар в града. Властите затвориха центъра и блокираха намиращите се наблизо жилищни райони.
Инвеститорите се притесняват и от ръста на случаите на COVID-19 в САЩ, където в събота бяха отчетени над 25 000.
Броят на случаите в световен мащаб премина 7.9 милиона като жертвите на болестта са 430 501, по изчисления на Ройтерс.
Икономическите данни от Китай не помогнаха особено за възстановяването на апетита към риск.
Промишленото производство в страната нарасна с 4.4% на годишна база през май при предварителни прогнози за 5% увеличение. Продажбите на дребно пък падат с 2.8%, което бе признак за слабо местно търсене.
След излизането на данните китайският юан продължи да поевтинява в офшорната търговия като за последно се търгуваше на ниво от 7.0883 спрямо долара.
Някои анализатори все още таят надежди за възстановяването на пазарните нагласи.
“Ние приемаме, че евентуална втора вълна ще е по-лесна за овладяване предвид това, че вече имаме опит с болестта,” казват анализатори от Morgan Stanley.
Чувствителните към риска австралийски и новозеландски долар поевтинява с по 0.4% до 0.6855 и 0.6424, респективно спрямо долара.
Японската йена поскъпна до 107.18 спрямо щатската валута.
Анализатори смятат, че световните пазари ще бъдат подложени на още изпитания тази седмица особено по отношение на това дали надеждите около отварянето на икономиките ще мога да оскъпят акциите.
Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл също така се очаква да свидетелства пред Конгреса, където “може да се опита да представи една по-оптимистична картина относно икономическите перспективи, но предстои да видим дали пазарите ще се вслушат,” казва пред Ройтерс старши икономистът на Betashares Дейвид Басанес.
Инвеститорите ще следят и продажбите на дребно в САЩ за май, които се очаква да отбележат приличен ръст след срива през април.
При суровините петролът продължи да поевтинява след като записа първата си седмична загуба от края на април. Брентът за последно губеше 2.25% до 37.86 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поевтинява с 3.09% до 35.14 долара за барел.