Сривът на Уолстрийт вчера повлече надолу и азиатските акции
Азиатските акции поевтиняват рязко днес, след като индексите на Уолстрийт и цената на петрола се сринаха вчера, вследствие на нарастващите опасения, че броят на новите случаи на коронавирус може да повлияе на темпа на възстановяване на икономиките, които отварят отново след блокадите.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 1.3%. Австралийският основен индекс падна с 1.74%, докато индексът на сините чипове в Китай се понижи с 0.67%.
Фючърсите на петрола бележат спад във втора поредна сесия заради опасенията около търсенето в световен мащаб, което натежа над валутите на страните производителки на петрол и на страните, които разчитат на износа на суровини.
Китайският юан върви към най-големия си дневен спад от две седмици, което е индикатор за избягването на риска в Азия.
Трите основни индекса на Уолстрийт вчера паднаха с по над 5%, записвайки най-лошия си ден от средата на март, когато пазарите бяха в свободно падане заради внезапните икономически блокади заради коронавируса.
Е-mini фючърсите на индекса S&P 500 нарастват с 1.1% в азиатската сесия днес, но това не подпомогна особено на пазарните нагласи.
Японският индекс Nikkei се понижи с 1.22%, докато южнокорейският KOSPI падна с 2.24%, след като някои инвеститори решиха да приберат част от печалбите си.
Новите случаи на COVID-19 скочиха в някои американски щати в последните дни, което породи опасения сред експерти, които твърдят, че властите са облекчили мерките прекалено рано.
Случаите в Ню Мексико, Юта и Аризона нарастват с 40% за миналата седмица, показват изчисления на Ройтерс. Флорида и Араканзас са другите места, в които се отчита сериозен ръст.
Федералният резерв на САЩ излезе с мрачна икономическа прогноза в края на двудневната си среща тази седмица. Председателят на Фед Джером Пауъл предупреди, че предстои “дълъг път” към възстановяването.
Икономическите данни изглежда подкрепят прогнозите на Фед, като броят на молбите за помощи при безработица все още е повече от два пъти по-голям, в сравнение с пика от Голямата рецесия.
Цената на щатския лек суров петрол се понижи с 1.87%, до 35.66 долара за барел, докато брентът поевтиня с 1.43%, до 38.00 долара за барел в азиатската сесия днес, вследствие на опасенията около търсенето и голямото натрупване на петролни запаси в САЩ.
Мексиканското песо и норвежката крона поевтиняват спрямо долара, след като спадът в цените на петрола засегна валутите на страните производителки на суровината.
Австралийският и новозеландския долар прекъснаха триседмичния си ръст.
Китайският юан пада с 0.3% и е на път да запише най-големия си еднодневен спад от 27 май.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна леко до 0.6853% днес.