Археолози разкриха цял древен град без никакви разкопки
Вече не е нужно археолозите да копаят, за да открият как са изглеждали древните градове.
Група от белгийски и британски изследователи наскоро картографира целия древен град Фалерий Нови, разположен на около 50 км от Рим, използвайки радарна технология, съобщава T+L.
Въпреки че той не е почти толкова могъщ, колкото Помпей - богат град, погребан под вулканична пепел през 79 г. сл. Хр., Фалерий Нови има необичайни особености.
Водопроводът му, например, минава под градските постройки, а не само по дължината на улиците, както е обичайно за този период от време.
Фалерий Нови е построен около 241 г. пр.н.е. До 1 век той е един от около 2000 града в древен Рим. Много от тях са погребани с течение на времето, когато нивото на земята постоянно започва да се повишава или са умишлено разрушени, за да могат римляните да построят нови селища върху тях.
Последните обитатели на града са установени около 700 г. сл. Хр.
Откритията на белгийските и британските изследователи, публикувани във вторник в научното списание Antiquity, описват първата употреба на проникващ в земята радар за картографиране на цял град.
Изследователите определят, че Фалерий Нови е на около половината от размера на Помпей: около 75 декара. Документирането на всеки един от тях отнема около осем часа.
Въпреки че екипът не успява да анализира всяка точка от данни, той очерта основните забележителности на града, съставяйки карта, която рисува картина на живота преди повече от 1300 години, изпълнена с театрални представления, пазаруване, религия, спорт и бани.