Страховете около коронавируса оставиха акциите без посока
Азиатските акции поскъпват днес и са на път да приключат една волатилна седмица приблизително на нивата, от които я започнаха, след като ръстът на новите случаи на коронавирус хвърли сянка върху окуражаващите икономически данни и ограничи надеждите за бързо икономическо възстановяване.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.3%, отбелязвайки седмичен ръст от около 0.5%. Японският Nikkei добави 1% и остава без промяна за седмицата.
Биковете изглежда имат предимство на валутните пазари, като щатският долар губи 0.3% за седмицата, а по-рисковите валути - като австралийския долар, бележат минимален ръст. Основните валути запазват позиции днес.
“Пазарът вероятно прибърза, очаквайки гладко възстановяване, което ни подготви за един по-тежък период, през който преминаваме сега,” заяви пред Ройтерс Шейн Оливър, старши икономисти в AMP Capital в Сидни.
“Движим се в рейндж. Има известен оптимизъм, че евентуална втора вълна ще бъде компенсирана със стимули, но ако се върнем отново към блокадите, това е различна история и пазарите ще са изправени пред много по-големи рискове за спад.”
Вчерашната сесия на Уолстрийт също беше волатилна, като индексите завършиха на положителна територия след ръст в края, оглавен от акциите на банките. Книжата на финансовите компании бяха подкрепени от облекчаването на някои капиталови изисквания, които имат за цел да освободят средства за кредитиране.
Губернаторът на Тексас вчера отложи отварянето на щата, след като броят на новите случаи на COVID-19 и настанените в болница скочи, а САЩ постави нов рекорд по най-много нови случаи за ден.
Местни ограничения с цел забавяне на разпространението на заразата бяха наложени отново в части от Лисабон, Западна Германия, Австралия и Пекин.
Междувременно Сенатът прие законодателни промени, които ще водят до санкции за хора или компании, които подкрепят усилията на Китай да ограничи автономията на Хонконг, което е нов потенциален спорен въпрос в конфликта между САЩ и Китай.
За да се превърнат в закон, промените трябва да минат още през Камарата на представителите и да бъдат подписани от президента Доналд Тръмп.
Хонконгският индекс Hang Seng се понижи с 0.4% в ранната търговия днес, след като вчера борсата в Хонконг беше затворена заради празник. Пазарите в Китай и Тайван остават затворени и днес.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации остава без промяна на ниво от 0.6790%. Цената на златото запази позиции при 1 761.39 долара за тройунция.
Борбата за надмощие между биковете и мечките тази седмица доведе до колебания при S&P 500 от 1.8% в отрицателна посока и 2.4% в положителна, като ръстът от вчера оставя индекса без промяна за седмицата.
Валутните пазари също буксуват на място, тъй като разпространението на коронавируса ограничи доверието при по-рисковите валути.
Австралийският долар поскъпва с 0.8% за седмицата, до 0.6883 щатски долара. Новозеландският остава без промяна за седмицата при 0.6431 щатски долара. Австралийският долар обаче скача с 25% от дъната си от март, докато ръстът при кивито е от 18%.
Цените на петрола, които са барометър за енергийното потребление, а от там и за перспективите за ръста на световната икономика, бележат ръст днес.
Фючърсите на щатския лек суров петрол за последно поскъпваха с 1.2%, или 46 цента, до 39.18 долара за барел, докато ръстът при брента е от 1.3%, до 41.58 долара за барел.