Ще можем да създаваме приложения с Amazon без да сме програмисти
Подразделението за облачни технологии на Amazon представи новата услуга Honeycode, която позволява на хора, които не са програмисти, да създават приложения.
Този ход може да помогне на Amazon Web Services (AWS) да разшири аудиторията си извън сферата на програмистите. AWS е лидер на пазара на облачни инфраструктури, изпреварвайки Google и Microsoft.
С представянето на все повече услуги AWS има за цел да накара клиентите да харчат повече пари, което е важно, защото подразделението допринася за по-голямата част от оперативната печалба на Amazon.
Honeycode включва визуален интерфейс, който хората могат да използват, за да създават приложения за най-различни цели, в това число планиране и управление на задачи и проследяване на клиенти, се казва в изявлението на AWS.
Служители на Amazon са използвали Honeycode, за да планират пускането на услугата, а Мийра Вайдянатан, генерален мениджър в AWS, я е използвала за управление на персонала в нейната организация, заяви самата тя пред CNBC.
Услугата е безплатна за до 20 потребители и до 2500 реда данни в таблицата, която е част т продукта. От AWS ще таксуват потребителите въз основа на съхранени и брой потребители.
Дългогодишните потребители на AWS Slack и SmugMug са сред компаниите, които планират да използват новата услуга, казват от компанията. Услугата вече е налична, в момента само в един регион, в който AWS развива дейност. От AWS планират да предоставят възможност за експортирането на данни от Honeycode, заяви Вайдянатан.
Изявлението идва месеци след напускането на Адам Босуърт, работил за Google, Microsoft и Salesforce, преди да се присъедини към AWS като вицепрезидент през 2016 г.
Босърт беше начело на разработването на продукт, който беше пазен в тайна, но се очакваше да е софтуер, който хората могат да използват, за да създават приложения с минимално или никакво програмиране. Вицепрезидентът на Amazon Лари Аугустин обяви тази седмица, че Босурт е работил по Honeycode.
От години AWS се радва на популярност сред професионалните разработчици за това, че предлага дистанционни услуги. В последните години Amazon се опитва да разнообрази дейността си с базирани на облака приложения за не толкова технологично напреднали потребители, като услугата за видео разговори Chime, но AWS отчита по-малки успехи в тази насока.
През 2015 г. Microsoft представи софтуера PowerApps, който позволява лесно създаване на бизнес приложения, а през януари Google придоби AppSheet - стартъп, който предлага инструменти за разработване на приложения без програмиране.