Барселона започва да използва ново оръжие в опита си да увеличи наличните достъпни жилища под наем в града – правото да изкупува принудително празни имоти.

От отдела по жилищните въпроси на града наскоро предупредиха 14 компании, които притежават общо 194 празни апартамента, че ако не си намерят наематели в следващия месец, градът може да влезе във владение на тези имоти, като изплати обезщетение в размер на 50% от пазарната им стойност.

След това жилищата ще бъдат отдавани под наем от страна на градската управа на наематели с по-ниски доходи, а на въпросните компании може също така да бъдат наложени глоби в размер на между 90 000 и 900 000 евро, информира Bloomberg, позовавайки се на местни медии.

Планът надгражда вече наложени мерки в тази насока с цел запълването на празните жилища в града. От 2016 г. общините в Каталония, част от която е и Барселона, могат законно да влизат във владение на имоти, които са били без наематели в продължение на две години.

След това те могат да ги отдават под наем като достъпни жилища за период от между четири и 10 години, преди да ги върнат отново на техните собственици. Тази мярка обаче е прилагана досега само в няколко случая и според нея градът трябва да върне имота на собственика му.

Сега, прилагайки новите правила, одобрени от област Каталония през декември 2019 г., Барселона ще има разширени правомощия да изкупува апартаменти принудително на 50% от пазарната им цена.

Барселона се бори с празните имоти от доста време. След стагнацията на испанския имотен пазар след финансовата криза от 2007 – 2008 г. някои компании, които притежават множество имоти, ги оставят празни в изчакване на съживяване на пазара.

Много от имотите са собственост на банки, в това число и на т. нар. „лоша банка“ на Испания SAREB, която притежава 149 празни жилища в Барселона. Има тенденция компаниите да пренебрегват техните портфейли и да ги считат основно за активи, които трябва да се управляват, а не за важен публичен ресурс.

Това доведе до по-голям брой незаети жилища в някои райони на града, в които наркопласьори и наркозависими продават и употребяват наркотици в изоставени апартаменти.

Коя е държавата с най-много собственици на жилища?В Сингапур бетонните блокове са добре поддържани от държавата, а практичните им апартаменти често се ремонтират с голяма грижа от собствениците

От известно време градът разработва инструменти в тази насока. В добавка към малкия брой отчуждавания, общината също така налага големи глоби за празни жилища, а някои празни ваканционни имоти са използвани по спешност по време на пандемията. Мерките от този месец са едновременно внимателно насочени, но и по-мащабни от предишните.

Всички имоти, които подлежат на потенциално отчуждаване, принадлежат на собственици с множество имоти. За да може имотите да бъдат закупени принудително, те трябва да не са имали сключен договор за наем в продължение на две години или сметки за скорошно използване на комунални услуги, което означава, че използваните периодично втори жилища, не са в списъка.

Според градския комисар по жилищните въпроси Лусиа Мартин, целта на мерките е да бъде оказан натиск върху наемодателите да отдават под наем жилищата си, а не масовото принудително изкупуване на имоти. “Не сме тук, за да отчуждаваме. Това, което искаме, е апартаментите да се отдават под наем,” казва тя пред вестник 20 Minutos.

Междувременно градът се опитва да убеди регионалните власти в Каталония да разширят обхвата на програмата, като позволят принудителната продажба на имоти, след като са престояли свободни само шест месеца вместо две години.