Котката, която се превърна в символ на Света София
С хиляди последователи в Instagram и лично приятелство с бивш американски президент котката Гли е почти толкова популярна, колкото и сградата, която обитава - музея Света София в Истанбул, пише Ройтерс.
Наскоро обаче властите в Турция взеха решение музеят да бъде превърнат в джамия, с което предизвикаха критиките на международната общност. А един от въпросите, които вълнуват местните жители, е дали Гли ще може да запази своя дом след промяната.
Той дори беше повдигнат официално в социалните мрежи, както и в някои от местните медии.
Сивият хещник със зеленикав отенък на очите се превърна в любимец на посетителите, включително и на бившия американски президент Барак Обама, който посети Истанбул през 2009 година. Тогава той беше сниман как гали Гли на входа на историческата сграда.
Властите са категорични, че котката ще може да остане в дома си, дори и след като Света София стане джамия.
От администрацията на президента Реджеп Тайип Ердоган заявиха за Ройтерс, че Гли, както и всички останали котки в района на историческата забележителност, ще могат да продължат да живеят както досега.
"Тази котка стана много известна, но има и други, които не са толкова популярни. Тя ще може да остане, както и всички останали котки, които са добре дошли в нашите джамии", заяви говорителят на президентството Ибрахим Калин.
Това е добра новина за екскурзовода Умут Бахчечи, която преди четири години създава за Гли собствен профил в Instagram. Той е пълен със снимки на котката и вече има над 50 000 последователи.
"Започнах да забелязвам Гли всеки път, когато посещавам Света София. Тя позира пред хората като истински модел. Има хора, които дори си уреждат специални срещи с нея, когато посещават Истанбул", разказва Умут Бахчечи.
В продължение на 900 години Света София е християнска катедрала, а когато Османската империя завладява Константинопол през 1453 година е превърната в джамия. През 1934 година Мустафа Кемал Ататюрк обявява сградата за музей като част от своята стратегия за налагане на светската държава.
В началото на този месец обаче турският съд постанови, че указът от 1934 година, с който е отнет статутът на Света София на джамия, е незаконен. По-рано тази година президентът Реджеп Ердоган предложи да бъде възстановен статута на джамия на историческия паметник, който е обявен за част от световното културно наследство от ЮНЕСКО, а международната общност реагира остро на тези планове, припомня агенцията.