Азиатските акции последваха Уолстрийт нагоре
Азиатските акции поскъпнаха до двегодишни върхове днес, след достигнатите нови рекорди на Уолстрийт, след като евтините пари оскъпиха за пореден път акциите на големите технологични компании, въпреки че напрежението между Китай и САЩ доведе до известна предпазливост с напредването на сесията.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остана без промяна, след като преди това достигна най-високото си ниво от август 2018 г.
Японският Nikkei отстъпи с 0.4% от най-високото си ниво от средата на февруари, докато южнокорейският KOSPI падна с 0.8%, след като скок в броя на новите случаи на коронавирус сложи край на четиридневното му повишение.
Дори фючърсите на S&P 500 се понижиха с 0.2%, въпреки че това дойде след записан ръст в пет поредни сесии.
Азиатските инвеститори станаха по-предпазливи заради напрежението в Южнокитайско море, след като Вашингтон постави в черен списък 24 китайски компании, а Пекин изстреля ракети в района вчера, информира Ройтерс.
Въпреки това пазарите в световен мащаб все още са фокусирани върху безкрайната ликвидност, която се осигурява от страна на централните банки.
По-късно днес председателят на Федералния резерв се очаква да очертае по-гъвкав подход към политиката на централната банка на САЩ, промяна към средно ниво на инфлацията от около 2%, което ще позволи на лихвите да останат на супер ниски нива в по-дълъг период.
Щатският индекс Dow Jones приключи вчерашната сесия с повишение от 0.3%, докато S&P 500 нарасна с 1.02%, а технологичният Nasdaq затвори с 1.73% нагоре. Ръстът отново беше концентриран в големите технологични компании, като акциите на Netflix Inc поскъпнаха с 11.6%, а тези на Facebook Inc с 8.2%.
Ликвидността, предоставяна от големите банки, подкрепя държавните облигации, дори и след като акциите достигат нови рекордни върхове. Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се стабилизира при 0.68%, след като преди това беше на ниво от 0.73%.
Междувременно, вероятността от допълнително облекчаване на паричната политика от страна на Фед остави долара в отбранителна позиция. Доларовият индекс се търгува на ниво от 92.921 днес, което не е близо до достигнатия наскоро двегодишен минимум от 92.124.
Еврото се задържа при 1.1832 спрямо долара, близо д достигнатия наскоро връх от 1.1965, а доларът отстъпи до 106.02 спрямо йената, след като по-рано през седмицата поскъпна до 106.57.
Доларът също така поевтинява и спрямо китайския юан, понижавайки се до най-ниското ниво от средата на януари при 6.885.
На суровинните пазари златото поевтиня до 1 943 долара за тройунция и остава под върха си от 2 072, достигнат по-рано през месеца.
Цените на петрола бяха подкрепени отново, след като щатските производители спряха добива в Мексиканския залив заради наближаването на урагана Лаура.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 5 цента, до 45.69 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол изгубиха 5 цента, до 43.34 долара за барел.