Търговците на дребно очакват влошаване на продажбите
&format=webp)
През август 2020 г. общият показател на бизнес климата се покачва с 0.5 пункта, в сравнение с предходния месец, което се дължи на по-благоприятния бизнес климат в сектора на услугите, сочат данните на Националния статистически институт.
Промишленост. Съставният показател „бизнес климат в промишлеността“ остава на юлското си равнище. Анкетата регистрира известно подобрение на осигуреността на производството с поръчки (фиг. 3 от приложението), което обаче не е съпроводено с повишени очаквания за производствената активност през следващите три месеца.
Основните фактори, ограничаващи дейността на предприятията, продължават да бъдат несигурната икономическа среда, недостатъчното търсене от чужбина и недостатъчното търсене от страната, като през последния месец се наблюдава намаление на негативното им влияние.
По отношение на продажните цени в промишлеността мениджърите не предвиждат повишение през следващите три месеца.
Строителство. През август съставният показател „бизнес климат в строителството“ запазва приблизително нивото си от предходния месец. Според строителните
предприемачи настоящата производствена активност се подобрява, като и прогнозите им за дейността през следващите три месеца са оптимистични.
Основните пречки за развитието на бизнеса остават свързани с несигурната икономическа среда, недостига на работна сила и фактора „други“. Относно продажните цени в строителството очакванията на мениджърите са те да останат без промяна през следващите три месеца.
Търговия на дребно. Съставният показател „бизнес климат в търговията на дребно“ се понижава с 2.9 пункта в резултат на по-неблагоприятните очаквания на търговците на дребно за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца.
Същевременно и мненията им относно обема на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца са леко влошени. Най-сериозният проблем, затрудняващ дейността на предприятията, продължава да е несигурната икономическа среда, следвана от конкуренцията в бранша и недостатъчното търсене.
Търговците на дребно не очакват повишение на продажните цени през следващите три месеца.
Услуги. През август съставният показател „бизнес климат в сектора на услугите“ нараства с 4.6 пункта, което се дължи на по-благоприятните оценки на мениджърите за настоящото бизнес състояние на предприятията. Позитивни са и мненията им за настоящото търсене на услуги, докато очакванията за следващите три месеца се влошават.
Основните затруднения за развитието на бизнеса остават свързани с несигурната икономическа среда, недостатъчното търсене и конкуренцията в бранша. По-голяма част от мениджърите очакват продажните цени в сектора на услугите да останат без промяна през следващите три месеца.
)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)