Историята на язовир Глено, който се срутва 40 дни след напълването му
В малка долина, прегърната от планините на Ломбардия, в Северна Италия, се намира язовир, или по-скоро половин язовир.
Изграден на река Глено и носещ същото име, водоемът трябва да осигури хидроелектрическа енергия на региона, но поради некачествено строителство средната му част се срутва, след като той е запълнен.
Това води до огромни разрушения в долината и смъртта на над 350 души. Широката дупка в язовира се вижда и до днес, посочва Amusing Planet.
Оригиналният одобрен проект на язовира е променен по средата на строителството поради липса на средства. Водоемът е дълъг 220 и висок 46 метра.
В ранната сутрин на 1 декември 1923 г., около 40 дни след първото му пълнене, 80-метров участък от язовира се срутва, в резултат на което водата бързо се втурва към долината и в продължение на 21 километра разрушава три села, пет електроцентрали, безброй мостове и редица изолирани сгради и фабрики.
Броят на жертвите е 356.
Разследването разкрива, че бетонът, използван за сводовете, е с лошо качество и е подсилен с противогранатна мрежа, използвана по време на Първата световна война и предназначена за скраб.
Пет забележителности на най-високия град в БългарияЗнаете ли кой е най-високият град в България?
Освен това бетонът не бе напълно втвърден, когато резервоарът се пълни. Вследствие на това катастрофално събитие, дизайнът на язовира, макар сам по себе си да не е отговорен за произшествието, е почти напълно изоставен като метод на строителство в Италия.
Срутеният язовир все още стои на мястото си като смразяващо напомняне за трагедията.