19 години след атентатите от 11 септември: Какво се случи с Ал-Кайда?
На 19-ата годишнина от теророристичните атентати от 11 септември 2001 г. извършителят - базираната тогава в Афганистан джихадистка групировка Ал-Кайда, е в състояние на безпорядък.
Нейният клон в Сирия замлъкна през юни след интервенция от противническа групировка; в Йемен претърпя поражение от страна на бунтовниците, малко след като изгуби лидера си при щатско нападение с дрон; лидерът на нейния клон в Северна Африка пък беше убит при френско нападение в Мали през юни, като все още не е обявен негов наследник.
Междувременно, лидерът на Ал-Кайда - Айман ал-Зауахири, нетипично за него, не се е появявал от месеци, което предизвика спекулации, че може да е мъртъв или неспособен да води групировката.
Клоновете на Ал-Кайда в Африка, в Сомалия и Мали, обаче остават мощна сила, пише BBC.
От идеологическа гледна точка, Ал-Кайда е изправена пред дилема, сходна с тази на джихадисткото движение: да се модернизира и да покаже гъвкавост, за да спечели на своя страна обикновените мюсюлмани, и на практика да оцелее; или да се придържа към строгите джихадистки принципи и да рискува да отчужди мюсюлманите.
Всеки от тези два пътя крие своите рискове.
Първият може да застраши джихадистката иднентичност на групировката и да доведе до разцепление и напускане на хардлайнери, докато вторият може значително да ограничи оперативния й капацитет, дори до точката на нейната гибел.
Скорошни проблеми
В Сирия Ал-Кайда, представлявана от своя необявен клон Хурас ал-Дин, не успява да постигне напредък. Това отчасти е в резултат на джихадистките противопоставяния, от една страна, както и на това, че лидерите на Ал-Кайда се следят отблизо от предвожданата от САЩ коалиция.
Групировката също така не е популярна сред местните, тък като сирийците гледат на марката Ал-Кайда като на заплаха и магнит за предприемането на държавни и меджународни действия.
Хурас ал-Дин е неактивна от два месеца след намесата на по-мощна джихадистка групировка и след като някои от ръководителите й бяха обект на въздушни удари от страна на САЩ.
Клонът на групировката в Йеман – Ал-Кайда на Арабския полуостров (AQAP), някога беше най-страховития от всички клонове, но понесе редица удари тази година и в момента е един от най-неактивните.
Изгуби лидера си при щатско нападение с дрон през януари, а наскоро отстъпи територии в централната провинция Байда на бунтовниците хути.
Години наред шпиони се внедряват в групировката и улесняват атаките срещу нейните лидери. Тя също така е засегната от вътрешно разделение.
Едно събитие тази година обаче показа, че AQAP все още изпълнява ролята, която преди всяваше най-много страх - организирането на нападение от "самотни вълци" на Запад.
През фревруари групировката обяви, че стои зад смъртносната стрелба във военноморската база в Пенсакола, Флорида, която беше извършена от Мохамед Алшамрани - саудитец на обучение в базата. Тази връзка впоследствие беше потвърдена от САЩ.
Ал-Кайда в Ислямския Магреб (AQIM), който е един от най-неактивните клонове, изгуби алжирския си лидер при френско нападение в Мали през юни. Три месеца по-късно групировката все още не е обявила негов наследник.
Не е ясно защо, но каквато и да е причината, вакантният лидерски пост не се отразява добре на групата.
Алжир и Северна Африка също остават трудни региони за проправяне на път за Ал-Кайда предвид това, което оставиха зад гърба си джихадистите от 90-те години, представлявани от Въоръжена ислямска група, която беше отговорна за смъртта на много алжирски граждани.
Концентрираната в Мали Джамаат Нусрат ал-Ислам уал Муслимин (JNIM), която развива дейности в Буркина Фасо и периодично в Нигер, е създадена през март 2017 г.
След ал-Шабаб - подразделение на Ал-Кайда в Сомалия, JNIM е вторият най-активен клон на Ал-Кайда. Нападенията на JNIM са насочени основно към местни и международнии военни подразделения.
В последните месеци обаче групировката изглежда е въвлечена и в битки с Ислямска държава.
През февруари JNIM изрази говотност да се включи в преговори с властите в Мали, но със свалянето на правителството през август чрез преврат бъдещето на JNIM и следващите стъпки са неясни.
Фокус върху Йерусалим
Ал-Шабаб несъмнено е най-силната и най-голямата заплаха на Ал-Кайда в момента.
Групировката контролира територия и упражнява форма на управление в повечето селски райони в Централна и Южна Сомалия.
Освен това ал-Шабаб извършва ежедневни атаки и операции в Сомалия и периодично в Кения.
Сред големите й операции тази година е нападението през януари над американска военна база в Кения, при която бяха убити трима американци и бяха унищожени няколко самолета. През август ал-Шабаб щурмува крайбрежен хотел, посещаван често от местни политици в Могадишу, при което убиха над 10 души.
Възползвайки се от големите нападения на ал-Шабаб и JNIM, през 2019 г. Ал-Кайда стартира своята глобална военна и пропагадна кампания, насочена към Йерусалим, която има като крайна цел "освобождаването на Палестина" и определя САЩ за свой враг номер едно.
Послание за САЩ
Лидерът на Ал-Кайда Айман ал-Зауахири се е появявал само в едно видео от началото на годината през май.
Месец преди това поддръжници на Ислямска държава спекулираха, че ал-Зауахири е или мъртъв, или е получил удар. Предположенията им се базираха на това, че той не се появяваше в нови видеа и не коментираше лично важни събития.
Няколко представители на централното командване на Ал-Кайда вече бяха починали в района на Афганистан-Пакистан през последните няколко години или пък бяха убити от щатски нападения с дрон в Сирия.
Според мирното споразумение между САЩ и талибаните, което беше подписано през февруари, последните нямат право да укриват джихадистки организации. Това може да затрудни лидерите на Ал-Кайда при намирането на убежище там.
Ал-Кайда, междувременно, се опита да се възползва от световната здравна криза и расовите протести в САЩ, за да спечели подкрепа за своето антиамериканско послание.
Групата се обърна към западната аудитория като цяло и по-конкретно в САЩ, за да им каже, че техните правителства не са ги подкрепили по време на пандемията и че "расисткото" отношение към афроамериканците в САЩ могат да бъдат обърнати само чрез въоръжена борба.
Съмнително е обаче, че подобни послания от групировка, отговорна за най-голямата терористична атака на американска територия, ще резонират сред американското общество, ако въобще стигнат до него.